Co zrobić, gdy cały czas czuje się zmęczony?

Co zrobić, gdy cały czas czuje się zmęczony?

Ciągłe uczucie zmęczenia może mieć wiele przyczyn. Najczęstszą jest natłok obowiązków i ciągłe życie w niedoczasie. Taki stan przyczynia się do pogorszenia naszego nastroju, a na dłuższą metę także stanu zdrowia. Niedosypianie, jedzenie byle czego w pośpiechu może być przyczyną poważnych problemów.

Kiedy jeden, dwa dni regeneracji nie pomaga, a my nadal czujemy się bardzo zmęczeni, należy przyjrzeć się kondycji naszego organizmu. Najlepiej byłoby udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zleci odpowiednie badania. W zależności od wywiadu mogą być to badania poziomu hormonów tarczycy, żelaza, poziomu witaminy D lub inne. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji, należy sprawdzić czego nam brakuje.

Żelazo

Tego pierwiastka brakuje osobom, które wykluczyły z diety mięso i nie dbają o odpowiednią ilość żelaza w diecie, kobietom, które mają obfite miesiączki, w ciąży szczególnie w trzecim trymestrze. Niewielkie niedobory można spróbować uzupełnić dietą bogatą w buraczki, aronię, czerwoną porzeczkę i czerwone mięso. Jeżeli jednak wystąpiła anemia, żelazo należy uzupełnić preparatami z apteki np. Szelazo sr, Tarromentin, Chelafer. Niedobór żelaza może powodować chroniczne zmęczenie, omdlenia, bóle głowy i łamliwość paznokci.

Witamina D

Powinna być suplementowana szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy rzadko wychodzimy na słońce, dzień jest krótszy, a wkoło wszyscy są przeziębieni. Witamina D oprócz wspomagania odporności zapobiega złemu samopoczuciu, zmęczeniu, a nawet depresji. Osoby z niedoborem tej witaminy cierpią na bezsenność, biegunkę, bóle kostno-mięśniowe, brak apetytu, zaburzenia smaku i widzenia.

Adaptogeny

Są to substancje, które wspomagają układ nerwowy, usuwają zmęczenie i zwiększają wrażliwość organizmu na działanie kofeiny. Preparaty zawierające w składzie suplówkę jeżowatą czy różeniec górski wspomagają funkcje mózgu i poprawiają koncentrację, przez co odczuwamy mniejsze znużenie i zmęczenie.

Praca tarczycy

Nieprawidłowa praca tarczycy może wiele namieszać w naszym organizmie. W zależności od tego, czy będzie to nadczynność, czy niedoczynność możemy być znużeni lub pobudzeni, możemy chudnąć lub tyć, mieć napady gorąca lub ciągle chodzić zmarzniętym. Aby zbadać kondycje tarczycy najlepiej zgłosić się do endokrynologa i zbadać poziomy hormonów TSH, FT3 i FT4.

Jak widać znużenie może mieć wiele przyczyn, z których lwia część to niedobry substancji odżywczych, stres i natłok obowiązków, z którymi nie możemy sobie poradzić, a również nieciekawa praca, w której nie możemy się realizować.