Gryzaki dla dzieci — wady i zalety

Gryzaki dla dzieci — wady i zalety

Ząbkowanie to ciężko okres w życiu rodziny. Niemowlę ślini się bardzo intensywnie, a napuchnięte dziąsła przypominają o sobie bólem, przez co maluszek jest marudny oraz wymaga poświęcenia mu większej uwagi. Rodzice robią dosłownie wszystko, aby ulżyć cierpieniom dziecka oraz chętnie sięgają po gryzaki, które mogą przynieść ulgę. Czy gryzaki dla dzieci są dobrym wyborem? A może lepiej je sobie odpłacić?

Gryzaki dla dzieci miękkie i twarde — które są lepszym rozwiązaniem?

Większość rodziców stawia na gryzaki miękkie. Mogą być one wykonane z tkaniny o właściwej fakturze, która doskonale masuje dziąsła. Do tej grupy zaliczane są również gryzaki silikonowe i kauczukowe. Niejednokrotnie zawierają one wypustki, których zadaniem jest dodatkowo masować bolące oraz napuchnięte dziąsła, co świetnie uśmierza ból.

Co więcej, niektóre modele gryzaków kauczukowych wypełnione są płynem i przed ich podaniem maluszkowi zaleca się schłodzić je w zamrażarce. Takie postępowanie sprawia, że gdy niemowlak wkłada gryzak do buzi, odczuwa ulgę.
Gryzaki dla dzieci mogą mieć również twardą strukturę. Takie modele to przede wszystkim gryzaki z twardego plastiku oraz drewniane. Te pierwsze dość często, podobnie jak kauczukowe, posiadają masujące dziąsła wypustki.

Na rynku można spotkać również zabawki do gryzienia i gryzaki dla dzieci, które łączą w sobie różne faktury i materiały. Pozwala to na korzystanie przez maluszka z takiej części gryzaka, która aktualnie najlepiej złagodzi dolegliwości. Raz będzie to część miękka z wypiekami, innym razem część twarda. Bez wątpienia jest to świetne rozwiązanie, gdyż maluszek nie tylko łagodzi ból powstały w wyniku ząbkowania, ale również rozwija umiejętność korzystania z zabawki sensorycznej oddziałującej na dotyk.

Jaki kształt gryzaka okaże się najlepszym wyborem?

Kolejnym ważnym aspektem, który ma wpływ na wybór gryzaka, jest jego kształt. Powinien on być dopasowany tak, aby maluszek mieścił go w swojej rączce bez większych problemów. Tylko wtedy niemowlę będzie mogło swobodnie wsadzić go do buzi. Trzeba pamiętać, iż gryzaki są już użytkowane przez 3-4 miesięczne maluchy, które dopiero opanowują umiejętność precyzyjnego manewrowania przedmiotami. Im bardziej ergonomiczny kształt gryzaka, tym maluszek bardziej z niego skorzysta. Także ze względu na umiejętności i wiek malucha warto zwrócić uwagę na wielkość tego akcesorium. Większe gryzaki są cięższe, natomiast mniejsze mają mniejszą wagę.

Znaczenie ma zarówno ta część gryzaka, którą maluch trzyma w rękach, jak i ta, która składa do buzi. Poza kółkami różnego typu niezbędne mogą być także tzw. gryzaki ortopedyczne. Niejednokrotnie są tworzone w postaci smoczków, a wewnętrzna wkładka dopasowuje się do bolących dziąseł. Są one dostępne w najróżniejszych rozmiarach, których zastosowanie jest zależne od liczby zębów i wielu dziecka.

Dobry gryzak to bezpieczny gryzak

Gryzak bezwzględnie musi spełniać odpowiednie normy bezpieczeństwa. W przeciwnym razie, zamiast tak wielu zalet mogą pojawić się pewne wady związane z niewłaściwym doborem gryzaka do maluszka. Tak więc powinien on być wolny od substancji toksycznych. Co więcej, gryzaki dla dzieci z drewna powinny być wykonane z surowego drewna, które nie jest pokryte żadnymi środkami do konserwacji czy lakierami.

Druga istotną sprawą jest bezpieczeństwo użytkowania. Gryzak dla dzieci nie może mieć w sobie drobnych elementów, które mogłyby ulec odgruzowaniu. Odpadają więc wszelkiego rodzaju koraliki oraz inne małe części, które mogłyby zostać połknięte przez niemowlaka. Każda płaszczyzna gryzaka powinna być obła, gładka. Ponadto powierzchnia drewnianych gryzaków ekologicznych powinny być wolne od jakichkolwiek nierówności i drzazg.