Jak sobie radzić z niedoborami żelaza?

Jak sobie radzić z niedoborami żelaza?

Żelazo jest pierwiastkiem, którego odpowiedni poziom jest konieczny do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu. W naszych ciałach znajdziemy go głównie w hemoglobinie, która umożliwia transport tlenu w naszym organizmie.

Zarówno za wysoki, jak i za niski poziom żelaza jest problemem. Jego nadmiar zwykle związany jest z innymi stanami chorobowymi. Niedobór żelaza to dużo częściej spotykany problem. Najczęściej borykają się z nim osoby chore na anemię, kobiety ciężarne i obficie miesiączkujące. Powodem może być też dieta znacznie ograniczająca spożycie mięsa, czy za duże restrykcje kaloryczne. Na szczęście poziom żelaza możemy wyrównać wprowadzając odpowiednie zmiany w jadłospisie, a jeżeli zajdzie taka potrzeba, wspomagając się odpowiednią suplementacją.

Jakie są objawy niedoborów żelaza?

Większość sygnałów alarmujących nas o zbyt niskim poziomie żelaza jest niespecyficzna. Oznacza to, że często je zganiamy na stres w pracy, niewyspanie, czy inne schorzenia. Tymczasem, to właśnie przewlekłe zmęczenie, rozdrażnienie, lęki, czy spadek popędu seksualnego są jednymi z pierwszych oznak niedoboru żelaza. Do tego częściej towarzyszą nam duszności, bóle głowy, uczucie nierównej pracy serca. Obserwujemy też pewne zmiany w naszym wyglądzie zewnętrznym. Mamy bladą cerę. Nasze włosy i paznokcie stają się słabsze. Pojawiają się zajady, a język staje się nienaturalnie gładki. Warto pamiętać, że u dzieci zbyt niski poziom żelaza prowadzi do zaburzeń rozwoju psychoruchowego i u nich szczególnie należy zwracać uwagę na zmianę zachowania.

Jak wyrównać niedobory żelaza?

Po pierwsze zadbaj o podstawy. Niewielkie niedobry żelaza jesteś w stanie wyrównać dietą. Produkty, które powinny się znaleźć w Twoim jadłospisie to m.in.: wątróbka, żółtka jaj, czerwone mięso, a z warzyw np. natka pietruszki, soja, czy też brokuły. Kiedy jednak z różnych względów odpowiednie żywienie nie wystarcza, warto rozważyć suplementację. Tabletki, proszek, czy żelazo w płynie to formy produktów które możemy znaleźć w aptekach. Czy wszystkie preparaty są takie same? Nie. Zarówno tabletki, produkt sypki, jaki i żelazo w płynie mogą występować w różnych dawkach i związkach chemicznych. Część z nich jest dostępna bez recepty, ale ilość pierwiastka z nich może być zbyt mała na Twoje potrzeby. Dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarze przed wyborem odpowiedniego środka. Jeżeli odpowiednią dawkę będą miały różnie postacie, to wedle swoich preferencji możesz wybrać formę stałą, albo żelazo w płynie.