Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Jak wyczyścić piekarnik domowymi sposobami?

Czyszczenie piekarnika nie jest zaliczane do przyjemnych czynności. Wręcz przeciwnie – jest to dość trudne zadanie. Szczególnie gdy mamy do czynienia z przyschniętymi resztkami przygotowywanych w piekarniku potraw. Jak wyczyścić piekarnik z trudnych do usunięcia, tłustych zapieczonych plam? Czy zwykłe środki czyszczące wystarczą? A może potrzebna jest specjalna chemia ze sklepów internetowych (chemia online)? Czy może lepiej wyczyścić piekarnik bez zastosowania środków chemicznych?

Chemia online – skuteczne produkty w przystępnej cenie

Środki czyszczące dostępne na wielu stronach sklepów internetowych, tzw. chemia online, to skuteczny sposób na pozbycie się zabrudzeń w piekarniku. Wystarczy jedynie, przejrzeć oferty produktów o poszukiwanym przeznaczeniu, przeczytać opinie konsumentów, a skuteczny środek do czyszczenia piekarnika jest na wyciągnięcie ręki. Można również udać się do sklepów stacjonarnych, jednak cechują się one zazwyczaj mniej bogatym asortymentem lub sami w razie potrzeby, zamawiają dany produkt dla klienta (korzystając tym samym na jego sprzedaży).

Czyszczenie piekarnika domowymi sposobami

Choć gotowe środki czyszczące mają swoje grono zwolenników, przeważnie są one droższe od tradycyjnych domowych sposobów na wyczyszczenie danej przestrzeni. Podobnie sytuacja kreuje się w przypadku czyszczenia brudnego piekarnika. Istnieje kilka skutecznych sposobów, dzięki którym piekarnik będzie lśnił jak nowy – i to bez zastosowania chemii.

Zabrudzony piekarnik – jak wyczyścić go przy pomocy sody?

Aby wyczyścić zabrudzony piekarnik jedynie przy użyciu sody, wystarczy:

  • Przygotować mieszaninę z następujących składników: 1 łyżki octu, jednej łyżki sody oczyszczonej i jednej łyżki wody.
  • Wszystkie te składniki porządnie ze sobą wymieszać.
  • Mieszaninę nałożyć pędzelkiem na zabrudzone miejsce w piekarniku i pozostawić na kilka godzin;
  • Kolejno wyczyścić piekarnik przy użyciu szmatki zwilżonej ciepłą wodą. Ewentualnie można dodać trochę płynu do mycia naczyń.

Ocet – doskonały sposób na zabrudzonego piekarnika

Aby efektywnie wyczyścić piekarnik, należy użyć wody z octem lub mieszanki wody, płynu do naczyń i sody oczyszczonej. Warto przygotować mieszankę z trzech składników i nałożyć ją na brudne miejsca w piekarniku. Wystarczy jedynie odczekać 30 minut i zmyć wodą z dodatkiem płynu do naczyń.

Aby wyczyścić piekarnik wodą z octem, należy wcześniej sporządzić mieszaninę z tych dwóch substancji. Powinien być to roztwór pół na pół, a więc pół litra wody na pół litra octu. Dobrze jest spryskać najpierw cały piekarnik tym roztworem za pomocą spryskiwacza. Kolejno zaleca się zostawić piekarnik na co najmniej pół godziny. Po tym czasie wystarczy już jedynie przetrzeć wnętrze piekarnika wilgotną ściereczką.

Jak wyczyścić szybę piekarnika i zabrudzony ruszt?

Do wyczyszczenia bardzo zabrudzonego rusztu niezbędne jest zastosowanie pianki do czyszczenia grilla. To najprostszy sposób. Można także spróbować pasty powstałej ze zmieszania łyżki wody, łyżki sody oczyszczonej i łyżki octu. Wystarczy nałożyć ją na szorstką stronę gąbki do mycia naczyń i przetrzeć ruszt.

Brudną od tłustych potraw szybkę piekarnika można bez problemu wyczyścić, stosując tę samą pastę z sody, octu i wody. Zaleca się nałożyć pastę na szorstką stronę gąbki do mycia naczyń i przetrzeć szybę. W przypadku gdy brud będzie stary i trudny do usunięcia można spróbować użyć innej pasty, np. do zębów. Przy pomocy szczoteczki, na którą nałoży się pastę, można doszorować stary brud.

Jak myć piekarnik z termoobiegiem?

Mając piekarnik wyposażony w termoobieg, pojawia się możliwość łatwego wyczyszczenia go. Do naczynia żaroodpornego należy wlać wody (poziom powinien sięgać co najmniej do połowy wysokości naczynia). Kolejno do wody zaleca się dodać trochę octu. Następnie piekarnik z termoobiegiem nastawić na 180 stopni i włączyć. Po około 30 minutach przyschnięty, stary brud powinien zostać przez parę wodną w piekarniku mocno zmiękczony. Wystarczy już tylko przetrzeć ścianki piekarnika wilgotną szmatką, aby pozbyć się brudu.