Naturalne sposoby na stres i koncentrację

Naturalne sposoby na stres i koncentrację

Problemy z koncentracją i przewlekły stres dotyczą prawie każdego z nas, a tylko nieliczni umieją sobie z nimi poradzić. Niestety wielu z nas potrzebuje wspomagania się ziołami i innymi naturalnymi sposobami. Stosując kilka prostych sposobów, można dość szybko zauważyć poprawę samopoczucia.

W jaki sposób można poprawić pracę mózgu?

Aby poprawić koncentrację, warto wykonywać fitness mózgu, który tak samo, jak każdy inny mięsień potrzebuje treningu. Treningi mentalne i inne wyzwania umysłowe są niezbędne dla rozwoju szarych komórek. Badania wykazały, że wykonanie 15-minutowego treningu mózgu, co najmniej 5 razy w tygodniu, poprawia funkcje mózgu. Taki trening to zazwyczaj szybkie i zabawne gry, które rozwijają pamięć roboczą, krótkotrwałą oraz wyobraźnię przestrzenną.

Aktywność fizyczna ma bezpośredni wpływ na zdrowie mózgu. Regularne ćwiczenia zmniejszają ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych wraz z wiekiem i chronią mózg przed zwyrodnieniem. Poza tym badania sugerują, że medytacja może powodować długoterminowe zmiany w mózgu, które poprawiają pamięć.

Zmiana diety i stylu życia na poprawę koncentracji i zmniejszenie stresu.

Aby złagodzić stres, zazwyczaj nie ma potrzeby stosowania środków farmakologicznych. Jednym z najprostszych i najlepszych sposobów na skołatane nerwy jest aktywność fizyczna. Jest ona nie tylko jednym z elementów potrzebnych do zachowania zdrowia fizycznego. Pozwala również zachować równowagę psychiczną. Oprócz sportu, który sprawia nam przyjemność, dobrze też zastosować ćwiczenia relaksacyjne i oddechowe. Dobrze sprawdzi się stretching, czyli rozciąganie w wolnym tempie. Ważne jest, aby zapewnić sobie odpowiednio długi i efektywny sen, a w tym celu lepiej ograniczyć oglądanie telewizji i korzystanie z komputera lub telefonu w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Zaleca się także zmniejszyć spożycie cukru oraz potraw ciężkostrawnych na rzecz większej ilości warzyw owoców, a także produktów zawierających tryptofan, kwasy tłuszczowe omega- 3, wapń, magnez, potas oraz cynk. Dzięki temu poprawi się nie tylko praca mózgu i koncentracja, ale również zmniejszy się poziom stresu.

Żeń szeń syberyjski i inne napary poprawiające koncentrację i zmniejszające stres.

Kłącza eleuterokoku, czyli inaczej żeń szeń syberyjski jest stosowany nie tylko przy obniżonej koncentracji, ale również przy ogólnym osłabieniu organizmu, przemęczeniu, anemii i po przewlekłych chorobach. Powinny go jednak unikać osoby mające problemy z nadciśnieniem i kobiety w ciąży. Żeń szeń syberyjski parzy się jak herbatę i zaleca się pić nie więcej niż 1-2 szklanki dziennie. Melisa lekarska nie jest typowym ziołem wspomagającym koncentrację, lecz ma działanie uspokajające i poprawia pamięć. Spożywanie wyciągów z liści miłorzębu, połączone z innymi ziołami może być traktowane jako wspomaganie koncentracji, pamięci oraz wpływa na lepsze ukrwienie mózgu i osłabia stany lękowe. Korzenie i owoce arcydzięgla działają uspokajająco na układ nerwowy, ograniczają występowanie migren i zaburzeń nerwowych.