Pluskwy w domu – objawy i metody działania

Pluskwy w domu – objawy i metody działania

W powszechnej opinii pluskwy zamieszkują w miejscach brudnych, zaniedbanych. Takie przekonanie powoduje, że osoby, które mają z nimi problem, usiłują sobie poradzić na własną rękę, tak by nie stać się obiektem plotek. Co robić by skutecznie pozbyć się pluskiew?

Czy to na pewno pluskwy?

Osoby, które mają problem z tymi pasożytami najczęściej od długiego czasu podejrzewają ich obecność, ale czasem dużo czasu zajmuje nim znajdą się faktyczne dowody. Częstym objawem obecności pluskiew są pogryzienia, które nie wiadomo skąd się wzięły. Dzieje się tak, ponieważ pluskwy wypuszczają substancję znieczulającą. O ataku dowiadujemy się po przebudzeniu, widząc zaczerwienione, lekko opuchnięte miejsce, które na dodatek nieprzyjemnie swędzi. Nie pomaga fakt, że pluskwy to mistrzowie kamuflażu. Chowają się w najmniejszych, najciemniejszych zakamarkach, takich jak zagięcia tapet, szary w listwach, czy za ramami luster i obrazów. Szukanie gniazda może ułatwić fakt, że uwielbiają miejsca, w których łatwo o żywiciela. Z tego powodu pierwszymi okolicami do sprawdzenia, są łóżka, kanapy, materace – szczególnie te w chłodnych, zacienionych miejscach. Duże skupisko pluskiew wydziela też specyficzny, nieprzyjemny zapach lekko fermentujących malin lub kwitnącej kolendry, co może ułatwić lokalizację źródła naszych zmartwień.

Jak zwalczyć pluskwy?

Walka z pluskwami bywa bardzo uciążliwa, długotrwała i kosztowna, szczególnie kiedy uparcie staramy się sobie poradzić z tym problemem sami. Z domowych sposobów warto skorzystać z pary wodnej, która zniszczy nawet jaja i larwy, które są odporne na działanie wielu środków biobójczych. Wysoka temperatura może być też stosowana w okolicach, w których środki chemiczne nie są wskazane. Potraktować nią można tekstylia, z którymi mamy bezpośredni kontakt. Kołdry, ręczniki, itp. wystarczy wyprać w najwyższej temperaturze.

Kiedy zamówić profesjonalne odpluskwianie?

Niestety, może się okazać, że nasze wysiłki okażą się bezcelowe. Pluskwy to trudny przeciwnik i czasem trzeba poprosić o pomoc wykwalifikowaną ekipę. Specjalistów możesz znaleźć wpisując w wyszukiwarkę interesujące Cię miasto np. odpluskwinie Łódź. Profesjonalna firm przeprowadzi czyszczenie w kilku etapach. Po pierwsze poinformuje Cię, jak przygotować mieszkanie, by wszystko przebiegało sprawnie. Po drugie przeprowadzi inspekcję mieszkania, identyfikując miejsca, w których należy najintensywniej działać. Dopiero na samym końcu przeprowadzi cały zabieg.