5 błędów w aranżacji małych łazienek

  • Dom
  • 24 października 2022
5 błędów w aranżacji małych łazienek

Urządzanie łazienki nie jest takie proste, zwłaszcza jeśli mamy ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania. Dobrze jest postawić na funkcjonalność i zaaranżować to miejsca zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Jak zaaranżować łazienkę idealną?

Nawet jeśli nie stać nas na wynajęcie profesjonalnego architekta wnętrz, warto samemu przygotować, chociaż ogólny zarys projektu z wymiarami. Pozwoli nam to lepiej rozplanować przestrzeń i uniknąć sytuacji zamówienia mebli ze złym wymiarem, przecież nie chcemy później upychać pralki kolanem do szafki w przedpokoju. Powszechnym błędem jest niestosowanie się do wymogów zachowania minimalnej odległości między urządzeniami sanitarnymi. Będzie to miało wpływ nie tylko na użytkowanie, ale również na bezpieczeństwo. Jeśli mamy już określony metraż i wymiary, możemy przystąpić do kwestii aranżacyjnych
i przygotować się tak, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów.

Brak odpowiedniej wentylacji

Wiele osób zapomina o wentylacji, a czasem nawet umyślnie jej pomija z uwagi na estetykę wnętrza. Warto mieć jednak na uwadze, że mało co jest tak mało atrakcyjne jak grzyb i pleśń na ścianie. Możemy tego uniknąć, instalując odpowiedni system wentylacyjny. Dziś rynek oferuje nam ogromny wybór modeli, niektóre można uznać wręcz z ozdobne.

Chodniki łazienkowe czy ratunek przed śliską podłogą

Wybierając płytki często, kierujemy się wyłącznie gustem, nie zwracając uwagi czy konkretny model sprawdzi się w połączeniu z wodą. Przy pierwszym użytkowaniu może okazać, że wywiniemy filmowego orła. Jeśli mimo wszystko nie możemy znaleźć antypoślizgowej glazury, która nam się spodoba. Warto zainwestować w dobrej jakości chodniki łazienkowe. Będą one pełnić nie tylko rolę ozdobą, ale też odpowiednio dobrane chodniki łazienkowe będą nas chronić przed poślizgnięciem się po wyjściu z kąpieli.

Zostawienie zbyt małej przestrzeni użytkowej

W przypadku małego metrażu warto dobrze rozplanować wykorzystanie każdego metra. Warto zainwestować w funkcjonalne i proste meble oraz sprzęty przeznaczone gabarytowo do mniejszych pomieszczeń.

Słabe oświetlenie

Łazienka to pomieszczenie, które powinno być odpowiednio oświetlone z uwagi na wykonywanie w niej czynności pielęgnacyjnych czy makijażu. Złe oświetlenie będzie też potęgować mały metraż pomieszczenia i sprawiać wrażenie przygnębiającego.

Duża wanna

Wanny mają swoich zagorzałych fanów, którzy nawet w najmniejszej łazience stawiają na nią. Jednak przy małych metrażach zdecydowanie lepiej sprawdza się prysznic, nie będzie zabierał miejsca i będzie bardziej komfortowy w użyciu niż mikro wanna.