Animator – kim jest i co robi?

Animator – kim jest i co robi?

Animator to bardzo ogólne pojęcie, nad którym warto się pochylić z tego względu, że kiedy już rozgryzie się jego znaczenie, okazuje się, że to bardzo ciekawa praca, którą mogą podjąć zarówno studenci, jak i pełnoletnie osoby, szukające pracy na wakacje.

Animator zabaw dla dzieci

Są różne rodzaje animatorów, a jednym z nich jest animator zabaw dla dzieci. Jest to osoba, która zajmuje się dziećmi podczas różnego rodzaju imprez, czy też w sali zabaw dla dzieci. Animator ma za zadanie zorganizować czas dzieciom tak, aby się nie nudziły, poznały się i może także nauczył się czegoś nowego. Animator zabaw dla dzieci zdecydowanie musi wyróżniać się kreatywnością, ponieważ jego zadanie polega głównie na tym, by zorganizować dzieciom czas podczas nieobecności rodziców czy w czasie imprezy, np. na weselu, gdzie rodzice są, ale chcą, by ich dzieci także dobrze się bawiły.

Animator podczas kolonii, czyli wychowawca kolonijny

Czasem wychowawców kolonijnych nazywa się także animatorami. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli animator zabaw dla dzieci w sali zabaw nie musi mieć kursów, to w przypadku wychowawców kolonijnych, kurs jest obowiązkowy. Dlatego właśnie, jeśli chcemy podjąć się pracy tego typu, poszukajmy w internecie np. kurs animatora kraków, by znaleźć odpowiedni kurs. Wtedy będziemy mieli papiery, które uprawniają nas do jeżdżenia na kolonie jako wychowawca. Wychowawca nie tylko organizuje dzieciom czas, ale ma je pod swoją opieką przez cały czas trwania kolonii i jest za nie odpowiedzialny. Praca wychowawcy kolonijnego, w odróżnieniu od pracy animatora zabaw dla dzieci, może trwać tylko podczas wakacji i ferii; można więc uznać, że jest bardziej odpowiednia dla tych, którzy mają wolne wakacje.

Jakie cechy powinien mieć dobry animator?

Czy to animator zabaw, czy wychowawca kolonijny, przede wszystkim powinien cechować się odpowiedzialnością i ogromnymi pokładami cierpliwości. Dzieci mają niespożyte ilości energii i dziwnych, czasem zaskakujących pomysłów, a to oznacza, że osoba się nimi zajmująca musi odnaleźć się w każdej sytuacji. Mile widziane jest także bezkonfliktowe usposobienie i duże zasoby energii.