Co na zaparcia?

Co na zaparcia?

Zaparcia to dość wstydliwy i uprzykrzający problem wielu z nas. Niektórym zdarza się sporadycznie, a u niektórych staje się normą. Zaparcia, czyli problemy z wydaleniem stolca mają swoją przyczynę w nieprawidłowym działaniu układu pokarmowego. Mogą prowadzić do żylaków jelita, hemoroidów, a nawet do powstawania nowotworu.

Kiedy problem z zaparciami zaczyna się pojawiać, w wielu przypadkach możemy pomóc sobie sami. Kluczem do sukcesu jest prawidłowa dieta, bogata w błonnik. Często jednak popełniamy błąd i spożywamy mnóstwo suplementów zawierających błonnik, a pijemy za mało wody. W taki sposób jeszcze bardziej spowalniamy i upośledzamy pracę jelit. Dużo lepszym pomysłem niż jedzenie błonnika w proszku jest spożywanie dużej ilości warzyw i owoców. To naturalne miotełki, które z dodatkiem odpowiedniej ilości płynów na dobę pozwolą na regularne wypróżnianie.

Naturalne sposoby

Śliwki, kawa z olejem kokosowym, jabłka ze skórką i siemię lniane to produkty, które doskonale działają na zaparcia. Najlepiej z nich działają śliwki. Pamiętajmy jednak aby zachować umiar, wystarczą dwie-trzy sztuki. Cała paczka spowoduje silne bóle brzucha, wzdęcia, a nawet biegunkę. Kawa z olejem kokosowym, szczególnie wypita na czczo również przyspiesza wypróżnienie. Siemię lniane reguluje prace jelit, jest środkiem, który pomaga przy biegunkach i zaparciach. Najlepiej je stosować na czczo, można dodać ojej kokosowy lub oliwę albo ulubione owoce. Spora ilość fruktozy z owoców może spowodować biegunkę, ale jest również pomocna przy zaparciach.

Co z apteki

Kiedy sprawdzone domowe sposoby ma zaparcia zawodzą, jesteśmy zmuszeni wspomóc się preparatami z apteki. Mamy do dyspozycji syrop zawierający laktulozę, środki przeczyszczające lub regulujące wypróżnianie takie jak Xenna, Obstilax, Laxol. Warto jednak pamiętać, że każdy organizm inaczej reaguje na tego typu środki. Pierwszy raz najlepiej je zażyć, kiedy nie musimy wychodzić z domu, gdyż mogą one spowodować silną biegunkę. Preparaty wspomagające wypróżnianie najlepiej stosować doraźnie, a na co dzień pilnować prawidłowej diety.