Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

Co stosować na pokrzywkę idiopatyczną?

Czerwone swędzące wykwity pojawiające się na skórze nie wiadomo skąd i nie wiadomo dlaczego to zazwyczaj pokrzywka idiopatyczna. Do jej powstania może przyczynić się przewlekły stres, długotrwały kontakt z alergenem lub duże spożycie nabiału i pszenicy. Jak sama nazwa wskazuje, pokrzywka pojawia się bez ściśle określonej przyczyny.

Pokrzywka może towarzyszyć również występowaniu chorób autoimmunologicznych takich jak toczeń układowy czy zapalenie tarczycy. Specjaliści twierdzą, że pojawia się wtedy, kiedy organizm traci orientację i zaczyna atakować sam siebie, pojawia się też przy alergiach, infekcjach bakteryjnych czy grzybiczych. Pokrzywka zazwyczaj znika sama, jednak zawsze należy skonsultować ją z dermatologiem.

Jak poznać pokrzywkę?

Pokrzywka to drobne, różowe wykwity skórne, pojawiające się z nienacka. Może mieć od kilku milimetrów do kilkunastu centymetrów. Pojawia się na plecach, brzuchu, szyi, twarzy i dłoniach. Znika po około 24 godzinach, jednak przez ten czas bywa bardzo uporczywa. Swędzi, piecze, przez co utrudnia zasypianie. Pokrzywka nie jest zakaźną chorobą ani niebezpieczną. Zmiany skórne są jednak trudne do samodzielnego zdiagnozowania. Łatwo pomylić ją np. z zakażeniem paciorkowcem, dlatego każdą zmianę skórną, która nas niepokoi, powinniśmy skonsultować z lekarzem. Należy także zwrócić uwagę, czy pokrzywce nie towarzyszą objawy wstrząsu anafilaktycznego takie jak spadek ciśnienie tętniczego, nudności i wymioty, tachykardia, nudności i wymioty. Jeżeli wystąpią, należy jak najszybciej wezwać pogotowie.

Jak sobie nią radzić?

Fakt, że trudno określić, jaka jest przyczyna pojawienia się pokrzywki idiopatycznej sprawia, że leczenie też bywa trudne. Najczęściej stosuje się leki antyhistaminowe takie jak Claritine, Clatra, Zyrtec. Należy również spróbować wyeliminować przynajmniej na czas zniknięcia wykwitów skórnych potencjalnego alergenu. Na zmiany skórne stosuje się również maści sterydowe, które w szybkim czasie redukują zaczerwienienia i wyrównują skórę. W większości przypadków leczenie objawowe nie daje rezultatów.