Czy serce może stracić swój regularny rytm?
- Dom
- 18 maja 2018
Jeśli chcemy zwiedzić Amsterdam nie tracąc na to zbyt wiele czasu, a nie mamy możliwości zabrania ze sobą środka lokomocji (np. roweru) to najlepiej przed podróżą dobrze sprawdzić, czym dostaniemy się w wybrane przez nas miejsca najtaniej i najszybciej.
Tramwaje
Wbrew pozorom to najszybszy środek lokomocji w Amsterdamie. Dojeżdżają praktycznie wszędzie i o każdej porze. Jedyny problem to tramwaje nocne. Ostatni tramwaj zjeżdża po godzinie 24, później kursują już tylko autobusy nocne.
Autobusy
Jeśli wybieracie się na obrzeża miasta, to autobus to najlepszy wybór. Jeśli jednak zwiedzacie centrum, to nie jest to dobry pomysł. Autobusy, jeśli nie wysadzają pasażerów, to nie zatrzymują się na przystankach, dlatego trzeba je zatrzymać machając ręką z biletem.
Metro
W Amsterdamie działa jedna linia metra, która w większości biegnie po powierzchni ziemi, druga linia metra na razie dopiero powstaje. Niestety, metrem nie dojedziemy wszędzie, ale jeśli chcemy przemieszczać się w centrum, to jest do dobry wybór.
Taksówki
Taksówki w Amsterdamie są stosunkowo drogie, dlatego, że jest ich mało. Nie są tak popularne, jak w innych stolicach Europy. Taki środek lokomocji sprawdzi się w nocy, kiedy jeżdżą jedynie autobusy, a robią to, niestety, rzadko.
Jest to swoisty system płatności za przejazdy. System ten jest elektroniczny, a działa on przy pomocy specjalnych kart, które przykładamy do odpowiednich maszyn przy wejściu
i wyjściu z pojazdu. Możemy się zaopatrzyć w trzy rodzaje kart: na okaziciela i papierowe. Pierwsza z nich odpowiada naszym biletom miesięcznym (choć można wykupić ją na dłuższy okres) i w zakres tej karty wchodzi cały transport publiczny. Karty papierowe to odpowiedniki naszych biletów czasowych. Można kupić kartę godzinną, dwugodzinną, bądź taką kilkukrotnego użycia. Karty te możemy kupić w kioskach, sklepach itp., a także u kierowcy, jednak ten będzie posiadał tylko karty jednogodzinne.