Dieta rocznego dziecka – jak skomponować zdrowy jadłospis?

Dieta rocznego dziecka – jak skomponować zdrowy jadłospis?

Czas między pierwszym a trzecim rokiem życia dziecka, jest bardzo ważny w kształtowaniu jego nawyków. Jednym z nich są właściwe nawyki związane z jedzeniem. Warto więc dołożyć starań, by dieta malucha była jak najbardziej zdrowa i zbilansowana. Podpowiadamy, jak skomponować zdrowy jadłospis dla rocznego dziecka.

Jakie produkty musi zawierać dieta?

To, co je roczne dziecko, może być już bardzo podobne do tego, co jedzą jego rodzice. Najważniejsze, by wszystkie produkty były zdrowe i nie zawierały zbędnych dodatków i polepszaczy smaku. Gdy chcemy skomponować jadłospis dla naszego rocznego dziecka, warto wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie malucha na poszczególne produkty. Na pierwszym miejscu powinny znaleźć się produkty zbożowe, czyli ryże, kasze, czy też pieczywo na zakwasie. Kolejny elementem są owoce i warzywa – najlepiej świeże w trakcie sezonu, zaś po sezonie świetnie sprawdzą się mrożonki. Również ważne są produkty zawierające nabiał, czyli mleko i jego przetwory. W przypadku rocznego dziecka może to być jeszcze mleko modyfikowane lub też mleko krowie oraz sery i jogurty. Na kolejnym miejscu jest zapotrzebowanie najmłodszych na ryby, mięso oraz jaja- najlepiej, gdy ryby znajdują się w jadłospisie dziecka dwa razy w tygodniu. Na samym końcu zostają tłuszcze, czyli dobrej jakości masło i oleje roślinne.

Czego unikać w diecie rocznego dziecka?

To, czego powinniśmy się wystrzegać podczas przygotowywania posiłków naszym pociechom, to cukier. Z powodzeniem możemy go zastąpić suszonymi owocami, miodem – o ile dziecko nie ma uczulenia, czy chociażby bananem, który dodany do owsianki, może nadać jej odpowiedniej słodkości. Wszelkie dodatki chemiczne do żywności, takie jak sztuczne barwniki czy polepszacze smaku, są zdecydowanie zabronione. Dlatego też warto zawsze czytać skład produktów lub zapytać sprzedawcę w sklepie o ich pochodzenie oraz sposób produkcji. To, czego powinniśmy unikać to żywność wysoko przetworzona oraz tłuszcze trans, które można znaleźć w chipsach, frytkach czy też ciastkach. To, czego nie powinna zawierać dieta rocznego dziecka to sól. Wynika to z faktu, że nerki małego dziecka rozwijają się do trzeciego roku życia. Dopiero po tym czasie mogą w pełni przeprowadzać proces filtracji.

Jakie powinny być posiłki serwowane rocznemu dziecku?

Podobnie jak dorosły, tak i dziecko, nawet roczne, powinno zjadać 4-5 posiłków dziennie – trzy główne oraz dwa dodatkowe. Główne posiłki stanowią śniadanie, obiad, kolacja, zaś dwa dodatkowe to np. drugie śniadanie i przekąska lub podwieczorek. Dzięki tak ułożonemu harmonogramowi posiłków maluch szybko się nauczy, jaki jest jego rytm dnia. Warto jest serwować porcje, które są dostosowane do jego możliwości oraz potrzeb. Dobrym rozwiązaniem są dania w słoiczku, takie jak Bobovita, Gerber Organic czy Hipp. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki, są łatwe do podania i lubiane przez wiele maluchów. Ich porcje są dostosowane do wieku dziecka, dlatego też możemy mieć pewność, że zapewniamy zdrowy posiłek naszemu maleństwu.