Gadżety ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym

Gadżety ułatwiające życie osobom niepełnosprawnym

Jeszcze do niedawna osoby niepełnosprawne bez udzielonej im pomocy nie miały często szans na normalne życie. Dziś jest inaczej – na rynku pojawia się wiele produktów, które mają na celu ułatwić funkcjonowanie osobie niepełnosprawnej. Dzięki nim niepełnosprawni mogą prowadzić samodzielne życie.

Akcesoria łazienkowe

Dla osób niepełnosprawnych często jednym z największych problemów są czynności dotyczące higieny osobistej. Trudno jest im skorzystać bez pomocy z prysznica czy wanny. Dziś jednak nie jest to aż tak duży problem i niepełnosprawni mogą wykonywać wszystkie te czynności bez większego problemu. Doskonałym rozwiązaniem jest zamontowanie przy prysznicu czy wannie specjalnych uchwytów, dzięki którym osoba niepełnosprawna będzie mogła podciągnąć się i samodzielnie wstać. Można użyć uchwytów bardziej stabilnych, czyli takich, które przykręca się bezpośrednio do ściany, ale również takich, które tego nie wymagają, ponieważ mocowane są na solidnych przyssawkach. Dla osób niepełnosprawnych, które pragną samodzielnie brać prysznic, doskonałym rozwiązaniem będzie krzesełko zamontowane właśnie pod prysznicem. Może być ono składane, dzięki czemu pozostali domownicy również swobodnie będą mogli korzystać z prysznica.

Łóżko rehabilitacyjne

Niezwykle ważne dla osób niepełnosprawnych jest łóżko, szczególnie jeśli chodzi o osoby, które właściwie z niego nie wstają. Najodpowiedniejszym będzie łóżko rehabilitacyjne, sterowane elektrycznie. Dzięki specjalnemu pilotowi sama osoba niepełnosprawna będzie mogła dostosowywać sposób, w jakim aktualnie chce leżeć. Warto aby łóżko wyposażone było w siłowniki, które pozwolą na regularne ćwiczenia.

Wózki inwalidzkie elektryczne

Coraz popularniejsze na rynku stają się wózki inwalidzkie elektryczne, czyli jak sama nazwa wskazuje wózki napędzane w sposób elektryczny. Pozwalają one osobom niepełnosprawnym przemierzać długie dystanse, niekoniecznie po równych nawierzchniach. Dodatkowo wózki inwalidzkie elektryczne nie wymagają użycia siły mięśni, dlatego też będą idealne dla osób, które nie są w stanie samodzielnie wprawić w ruch tradycyjnego wózka inwalidzkiego. Coraz częściej z tego typu wózków korzystają nie tylko osoby niepełnosprawne, ale także seniorzy, którzy chcą prowadzić aktywny tryb życia.