Czy serce może stracić swój regularny rytm?
- Dom
- 03 stycznia 2021
Infekcje pochwy to częsty problem wielu kobiet. Ta nieprzyjemna dolegliwość może mieć różne podłoże – bakteryjne lub grzybicze. Przyjrzyjmy się, jakie infekcje towarzyszą kobietom na poszczególnych etapach ich życia.
Infekcje stref intymnych występują już u kobiet w bardzo młodym wieku. Przyczyną mogą być przebyte choroby i antybiotykoterapia, noszenie bielizny ze sztucznych materiałów lub niewłaściwa higiena intymna. Czasem może ona być zbyt częsta, w innych przypadkach zbyt rzadka. Bywa i tak, że winę ponoszą nieodpowiednie środki higieniczne. Wynikać to może z nieuświadomienia przez rodziców, czerpania wiedzy od rówieśników lub z Internetu. To, co powinno zaniepokoić to upławy, które są charakterystyczne dla infekcji intymnych. Ich wygląd może być bardzo zróżnicowany, w zależności od typu patogenu, który się pojawił. W przypadku białej, płynnej wydzieliny połączonej z nieprzyjemnym zapachem, najprawdopodobniej doszło do infekcji bakteryjnej. Gdy wydzielina jest pienista, być może winę za to ponosi pasożyt- rzęsistek, którym zarazić się można przez kontakt płciowy. Z kolei wydzielina, która przypomina twarożek oraz dokuczliwy świąd świadczyć mogą o objawach infekcji grzybiczej. Żadnej z tych dolegliwości nie można lekceważyć, szczególnie jeśli dotyka ona młodą dziewczynę. Zbagatelizowanie pewnych symptomów może w przyszłości skutkować problemami, takimi jak np. niedrożność jajowodów. Warto więc udać się do lekarza, gdy tylko taki problem się pojawi. Zaufany ginekolog powinien wytłumaczyć podstawowe zasady dbania o swoje strefy intymne oraz przypisać właściwe leki, takie jak globulki dopochwowe.
Kobiety, które są w ciąży, zazwyczaj częściej doświadczają nieprzyjemnych objawów świadczących o infekcji, takich jak pieczenie, swędzenie lub upławy. Jest to całkiem naturalne, gdyż w tym wyjątkowym okresie, w ciele kobiety zachodzi wiele zmian, które skutkują tym, że okolice pochwy są bardziej podatne na różnego rodzaju infekcje. Błona śluzowa pochwy w ciąży jest bardziej ukrwiona, spada naturalna odporność organizmu, a to w połączeniu ze zmianami hormonalnymi, stwarza świetne warunki dla rozwoju bakterii i grzybów. W przypadku kobiet w ciąży należy niezwłocznie odwiedzić ginekologa, gdy tylko zauważymy niepokojące sygnały. Powinien on ocenić, jaki rodzaj infekcji dokucza przyszłej mamie i dobrać odpowiednie globulki dopochwowe, bezpieczne w trakcie ciąży.
Menopauza to kolejny przełomowy moment w życiu kobiety, kiedy to jest podatna na stany zapalne pochwy. W organizmie kobiety zachodzi wiele zmian hormonalnych, podczas których główną rolę odgrywa progesteron i estrogen. Są one produkowane w znacznie mniejszych ilościach niż przedtem. Również w pochwie zachodzi szereg zmian, m.in. zmiana składu flory bakteryjnej oraz podwyższenie pH. Traci ona swoją dawną elastyczność, a tym samym staje się bardziej podatna na infekcje i stany zapalne. Warto korzystać z preparatów przeznaczonych dla kobiet po menopauzie, żelów nawilżających lub skorzystać z rozwiązania, jakim są globulki dopochwowe, dostępne bez recepty.