Jak kłaść papę? Praktyczny poradnik dla początkujących

Jak kłaść papę? Praktyczny poradnik dla początkujących

Pokrycie dachowe wykonane w prawidłowy sposób powinno spełniać kilka funkcji. Z jednej strony ma ono na celu zapewnienie należytego efektu estetycznego, co wielu sytuacjach jest nadzwyczaj istotne dla właścicieli konkretnego obiektu. Aspekt ten tyczy się szczególnie domów jednorodzinnych. Z drugiej natomiast jest dość istotnym elementem konstrukcyjnym, który oddziałuje na wytrzymałość dachu, jak również na jego szczelność.  Czy papa termozgrzewalna to dobry sposób na pokrycie dachowe?

Jak prawidłowo położyć papę na dachu?

Ze względu na niskie koszty oraz stosunkowo łatwe operowanie materiałami, z dużą częstotliwością praktykuje się układanie papy na dachu drewnianym. Jest to sposób na rewitalizację domów, które zostały wybudowane dłuższy czas temu, a ich właściciele nie zamierzają inwestować w bardziej zaawansowane technologie. Choć realia dużo się zmieniły, popularność pap dachowych jest cały czas duża, co dość łatwo zauważyć.

Układanie papy na zimno, jak również w wariancie termozgrzewalnym odbywa się na drodze położenia dwóch warstw pokrycia. Pierwsza z nich jest papą podkładową, która kładziona jest lub przybijana do podłoża (tutaj niezbędny będzie zakup gwoździ papowych). Druga z warstw nosi nazwę papy nawierzchniowej — układa się ją tak samo jak podkładową, jednak przesuwając się o około pół szerokości pasa. Przeważnie pokrycia z papy są układane stropodachach betonowych oraz na dachach, które cechują się łagodnym spadzie — kąt nachylenia wynosi mniej więcej 15 stopni. Pasy papy należy układać rzędowo. Sposób ten określany jest jako zakład, czyli taki, który ma około 10 centymetrów szerokości. Należy przy tym uważać na powstawanie pęcherzy powietrza oraz nierówności i złamania.

Papa termozgrzewalna – jak ją położyć, by później nie żałować?

Gdy pokryciem dachowym będzie papa termozgrzewalna, należy przede wszystkim pamiętać, iż jest to wybór preferowany pod kątem założeń sztuki budowlanej. Usługi związane z jej kładzeniem są trochę droższe, jednak efekt finalny będzie o wiele solidniejszy. Podłoże powinno być przygotowane tak samo, jak w przypadku układania na zimno, a więc powinno być sztywne i równe. Papy termozgrzewalne podgrzewa się od spodu przy użyciu palnika oraz przykleja się złącza następnych pasów. Co więcej, w tej metodzie również stosuje się gwoździ papowych, najlepiej ocynkowanych i z podkładkami.