Czy serce może stracić swój regularny rytm?
- Dom
- 11 kwietnia 2021
Powódź lub intensywne zalanie może przyczynić się do powstania w domu pleśni oraz grzybów, które będą związane również z nieprzyjemnym zapachem oraz negatywnym wpływem na zdrowie mieszkańców. W związku z tym należy jak najszybciej przystąpić do osuszenia.
Problem osuszania mieszkań podobnie jak domów jest dość sporym wyzwaniem. Jest to również częsty kłopot, co można zauważyć po częstotliwości wyszukiwań w Google takich fraz jak „osuszanie budynków Łódź” czy „osuszanie mieszkań po zalaniu”.
Osuszanie mieszkań w sposób naturalny zakłada, iż niewykorzystywane są urządzenia, które mimo tego, że wspomagają zlikwidowanie nadmiaru wilgoci, mogą w pewnych przypadkach naruszyć elementy konstrukcyjne. W ramach naturalnego osuszania niezbędne okaże się otwarcie okien i drzwi. Tego rodzaju intensywne wietrzenie pozwoli zredukować wilgoć bez ingerencji mechanicznej. Sporą wadą takiego rozwiązania jest jego długotrwałość. Sprawdza się ono przede wszystkim w mieszkaniach, które zostały zalane jedynie częściowo. W przypadku domów jednorodzinnych, które najbardziej cierpią po powodzi, suszenie naturalne może okazać się niemożliwe. Nie tylko ze względu na sporą ilość wody – zarówno w gruncie, jak i ścianach – ale również ze względu na pogodę. Nie zawsze sprzyja ona wysuszeniu budynku. Zmagając się ze zbyt niską temperaturą, niezbędne może okazać się włączenie ogrzewania. Należy jednak pamiętać, by nie nagrzewać powierzchni ponad miarę, ponieważ może to spowodować zniszczenie elementów drewnianych. W takiej sytuacji konieczne będzie zastosowanie wentylatorów, które wygenerują właściwy ruch powietrza.
Osuszenie naturalne może zostać wsparte poprzez zastosowanie różnego rodzaju urządzeń, które sprawią, iż wilgoć zostanie szybciej usunięta. Mowa tu przede wszystkim o wszelkich ogrzewaczach wykorzystywanych jako uzupełnienie zwykłego ogrzewania domowego lub jego zastąpienie. Jak dobrze wiemy, bloki w trakcie okresu letniego nie są ocieplane przez instalację centralnego ogrzewania.
W zależności od potrzeb i możliwości można skorzystać z ogrzewaczy elektrycznych, olejowych czy gazowych. W każdym przypadku należy przez cały czas nadzorować pracę urządzenia, które w innym wypadku mogłoby spowodować pożar czy zniszczyć drewno. Tak jak w przypadku klasycznego ogrzewania, również w tym przypadku niezbędne okażą się wentylatory, które zapewnią prawidłowy obieg powietrza.