Jak pomóc bliskim w żałobie?

Jak pomóc bliskim w żałobie?

Kiedy ktoś z naszego otocznia traci kogoś bliskiego, często nie wiemy, jak się zachować i co zrobić, żeby pomóc bliskiemu. Co należy wiedzieć, by nie być nietaktownym i jak okazać wsparcie mentalne osobie cierpiącej po stracie ważnej dla niej osoby?

Bądź wsparciem

Przede wszystkim, osobie, która kogoś straciła trzeba pokazać, że nie jest sama i dać jej wsparcie mentalne. Okazanie bliskiemu, że nie jest sam nie powinno działać na zasadzie przypominania mu, że ma dla kogo żyć (jest to zdecydowanie zły pomysł i nie powinno się używać takich zwrotów, bo możemy pogorszyć sytuację), a raczej poprzez dawanie znaków, że jest się blisko. Warto zatem pytać, jak można pomóc i mówić wprost, że jeśli bliski potrzebuje pomocy, to chętnie zrealizujemy jego prośbę. Choć może nam się to zdawać dziwne, częste przypominanie o naszej obecności jest ważne, ponieważ osoba w żałobie przeważnie skupiona jest na swoim bólu i nie musi w pełni „rejestrować”, co do niej mówimy.

Grupowa terapia dla osób w żałobie

Choć w Polsce nie jest jeszcze zbyt rozpowszechniona, nie zaszkodzi poszukać grupowej terapii dla bliskiej nam osoby, której chcemy pomóc. Nie powinniśmy nikogo zmuszać do terapii, ale jeśli nasz bliski nie opiera się, można zaprowadzić go na taką terapię (grup wsparcia można szukać w Ośrodkach Interwencji kryzysowej). Dzięki grupie wsparcia, bliski znajdzie osoby, które są w podobnej sytuacji, a to pomoże mu się otworzyć i przeżyć żałobę. Według badań, grupy wsparcia dla osób w żałobie działają lepiej niż wizyty u psychologa. Wsparcie mentalne i zrozumienie, które otrzymuje osoba w żałobie podczas spotkań z grupą jest bardzo ważne.

Inne formy wsparcia

Poza mentalnym wsparciem, ważna jest także rozmowa. Wbrew pozorom, nie powinno się unikać rozmowy o zmarłej osobie – jeśli bliski sam podejmie ten temat, nie ucinajmy go i wysłuchajmy, co chce nam przekazać nasz bliski. Słuchajmy uważnie i nie przerywajmy. Nie dajmy także zbędnych rad, typu „weź się w garść”, ani nie sugerujmy, że żałoba trwa za długo. Nie możemy także mówić, że powinno się ukrywać swój żal przed innymi. Dajmy naszym bliskim przeżyć żałobę i bądźmy dla nich wsparciem mentalnym.