Czy serce może stracić swój regularny rytm?
- Dom
- 20 stycznia 2020
Dobrze naoliwiony zawias nie skrzypi, nie ściera się i nie zacina. Kiedy jednak jest nie nasmarowany, zaczyna szwankować, aż w końcu trzeba wymienić go na nowy. Tak samo jest ze stawami w ludzkim ciele. Kiedy maziówki jest zbyt mało i powierzchnie stawowe nie mają się jak ślizgać, zaczynają się szybko zużywać z tą różnicą, że zawiasy w drzwiach nie bolą, stawy owszem.
Istnieje kilka sposobów na poprawę stanu stawów. Im mniejszy problem, tym łatwiej jest się go pozbyć. Czasem wystarczy dać stawom odpocząć, czasem trzeba poćwiczyć, a czasem pójść do ortopedy.
U młodych osób bóle stawów są zazwyczaj wynikiem przeciążenia podczas pracy czy treningu. Przy dużym obciążeniu maziówka stawowa może nie nadążyć z produkcją mazi stawowej i może powstać stan zapalny. W takim przypadku wystarczy dać stawom odpocząć, ewentualnie doraźnie można zażyć środek przeciwzapalny i przeciwbólowy. Aby zapobiegać takim sytuacjom, należy pamiętać o regeneracji po treningu. Cykle treningowe bez dnia przerwy mogą wyniszczyć organizm, ale również negatywnie wpłynąć na stawy i mięśnie.
Często pomijane elementy jednostki treningowej takie jak rozgrzewka i stretching są bardzo potrzebne naszym stawom. Nie tylko poprawiają elastyczność więzadeł i mięśni, poprawiają krążenie, ale również stymulują błonę maziową do produkowania mazi stawowej. U osób starszych, które cierpią na zwyrodnienia degeneracyjne stawów, bardzo pomocne mogą być ćwiczenia w odciążeniu. Eliminują one siłę grawitacji, przez co stawy wykonują ruch nie dźwigając ciężaru całego ciała. U tych osób fizjoterapeuci mogą wykonywać tzw. ślizgi w stawach przy pomocy odpowiednich chwytów. Poprawiają one ruchomość w stawach i również pomagają je nawilżyć.
Stawy również można wspomóc poprzez przyjmowanie suplementów zawierających kwas hialuronowy i szereg witamin. Dużą popularnością cieszą się ostrzykiwania stawów różnymi preparatami. Niektóre z nich blokady, kwas hialuronowy czy inne substancje znoszące ból i wspomagające regenerację stawów. Należy pamiętać, że uśmierzanie bólu środkami doustnymi czy zastrzykami nie zniweluje przyczyny dolegliwości.