Czy serce może stracić swój regularny rytm?
- Dom
- 12 sierpnia 2021
Codzienne wkładasz na siebie ubrania, śpisz w przyjemnych w dotyku pościelach, a w trakcie wakacji kładziesz się na wygodnym leżaku, który również został wykonany z materiału. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak powstają materiały i jaką rolę odgrywa producent dzianin.
Zanim producent dzianin przystąpi do szycia, musi odszukać odpowiednie surowce, czyli włókna. Dostępne są włókna naturalne, do których zaliczana jest między innymi wełna, jedwab, bawełna czy len. Drugi rodzaj to surowiec chemiczny — zalicza się do nich włókna syntetyczne oraz sztuczne. Jeszcze przed przystąpieniem do omówienia dokładnych procesów produkcji, warto poznać różnice pomiędzy włóknami syntetycznymi oraz sztucznymi. Grupa włókien sztucznych jest tworzona przy pomocy naturalnych składników, jednak w trakcie całego procesu wykorzystywane zostaje przetwarzanie chemiczne. Otrzymany produkt nie jest ani w pełni naturalni, ani całkowicie plastikowy. Z kolei włókna syntetyczne, do których zaliczamy akryl czy poliester, nie mają w sobie nic naturalnego i do produkcji wykorzystywana zostaje ropa naftowa.
W trakcie przygotowania najlepszej jakości tkanin używana jest przędza, która powstaje z omówionych powyżej różnych rodzajów włókien. Przędza umożliwia szycie ubrań, ręczników czy też dodatków do domu. Produkcja tkanin rozpoczyna się na krosnach. Aby uzyskać pożądany efekt, należy przeplatać dwa układy przędzy osnowowej oraz wątkowej (służy do tego określony schemat postępowania). Pierwszy rodzaj przędzy biegnie wzdłuż długości tkaniny, a wątkowa jest kierowana poprzecznie. Dostępne na rynku tkaniny mają różną grubość, gęstość osnowy i wątku, wyróżnia się także wiele splotów. Stosowanie odpowiedniej przędzy przekłada się na uzyskiwanie tkanin o pożądanych na daną porę roku właściwościach termicznych, wymaganej przewiewności oraz elastyczności.
Inne zasady obowiązują, kiedy chodzi dzianiny. Producent dzianin w trakcie przygotowania materiału korzysta z maszyn, które znane są pod nazwą dziewiarek. Dostępne są modele okrągłe, gdzie wszycie odbywa się bezpośrednio z nawojów występujących na ramie. Z kolei płaskie maszyny wymagają zastosowania osnowy. W żadnym przypadku nie stosuje się układu nitek, który jest niezbędny, kiedy chodzi o produkcję tkanin.