Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

Jak urządzić mieszkanie w stylu klasycznym?

W stylu klasycznym urządzonych jest wiele mieszkań naszych babć czy cioć, które nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Gdy mówi się o stylu klasycznym w mieszkaniu, zwykle ma się na myśli duże, wysokie pokoje w kamienicach, pomalowane na ciemne, stonowane kolory, z dużymi i wysokiej klasy meblami, obrazami na ścianach i tym podobnymi. I to jest oczywiście trafione skojarzenie

. Jednak styl klasyczny to również i ten nowoczesny, kolorowy i chromowany. Cała sztuka stylu klasycznego polega na tym, że wszystkie dodatki, które się w nim znajdują – meble, dywany, obrazy – są idealnie ze sobą zgrane, harmonijne, wzajemnie do siebie pasują. Styl klasyczny to przede wszystkim spokojne, stonowane wzory – okrągłe stoły bez specjalnych ozdób, proste obrazy w złoconych ramach, skórzane bądź zamszowe kanapy o łagodnych kształtach i stonowanych kolorach. To wreszcie ciemne, nasycone kolory ścian, z niewielkimi zdobieniami tu i ówdzie.

Styl klasyczny to przede wszystkim umiar w formie i treści. Nie ubóstwo, ale umiar i stonowanie. Poza tym – to dobór najlepszych jakościowo materiałów. Niech tapeta ścienna będzie monotonna, jednolita, ale niech będzie najlepszej jakości, konkretnego koloru. Stoły i krzesła – wyłącznie drewniane, lakierowane, z najwyższej jakości drewna. To dlatego styl klasyczny najlepiej odzwierciedlają mieszkania starych profesorów mieszkających w dużych, przestronnych mieszkaniach w kamienicach. Jakość materiałów stanowi w nich największą zaletę, co widać choćby po tym, jak długo użytkowane są meble i sprzęty i jak doskonale funkcjonują i przy tym zachwycają wyglądem. Takie mieszkania kojarzą się ze spokojem, biblioteczkami pełnymi książek, solidnymi biurkami. Jeśli więc chcesz urządzić swoje mieszkanie w stylu klasycznym, zastanów się, czy dobrze czułbyś się w mieszkaniu pełnym takiego dostojeństwa i powagi. Jeśli tak – do dzieła, szperaj, wyszukuj antyki i urządzaj, nie wahaj się korzystać też z nowych sprzętów i z ściągawek pomocnych przy urządzaniu, jakie znajdziesz np. w Internecie!