Jak walczyć z jesienną chandrą?

Jak walczyć z jesienną chandrą?

Sezon jesienny to czas, kiedy nasz organizm szczególnie zaczyna odczuwać braku wit d. Może to się objawiać ospałością, chronicznym zmęczeniem oraz niechęcią do działania. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, które skutecznie zniwelują skutki jesiennej aury.

Sprawdzone sposoby na poprawę nastroju

Krótsze dni, deszczowa pogoda oraz niskie temperatury są najczęstszymi przyczynami pogorszenia nastroju. Jednak nie wolno poddawać się tym czynnikom i zadbać o dobre samopoczucie. Deszcz oraz zimno zniechęcają nas od spacerów i aktywności fizycznej. Jest to duży błąd, ponieważ podczas ruchu w organizmie uwalniane są endorfiny, odpowiedzialne m.in. za poprawę nastroju. Dlatego codzienne spacery oraz regularne treningi będą kluczowe w walce z jesienną chandrą. Warto również pamiętać o suplementacji w wit d. Lekarze zalecają zażywanie tabletek z witaminą d, w okresie od października do kwietnia, kiedy nasłonecznienie jest szczególnie niskie. Dzieciom oraz osobom po 60 roku życia rekomenduje się suplementację przez cały rok. Jedna warto pamiętać, że praca w zamkniętych pomieszczeniach przez 8 godzin dziennie również sprzyja niedoborom witaminy słońca, dlatego warto ją przyjmować przez cały rok. Trzeba przy tym dodać, że wit d, jest odpowiedzialna nie tylko za nasz nastrój, ale również wspomaga funkcjonowanie np. układu krwionośnego i pracę serca. Jej niedobór w organizmie jest szczególnie groźny dla osób po zawałach i z przewlekłymi chorobami serca. Dlatego warto zaopatrzyć się w nią i dbać o jej prawidłowy poziom w organizmie. Zanim jednak zdecydujemy się na taką suplementację, warto jest wykonać badania i sprawdzić, czy rzeczywiście nam jej brakuje.

Czy wit d, to jedyny pogromca jesiennej depresji?

Walka ze złym samopoczuciem może być również przyjemna. Udowodniono bowiem, że spotkania w gronie przyjaciół również wpływają na poprawę nastroju oraz motywują do działania. To fakt, który potwierdza coraz więcej osób. Dlatego kolacja ze znajomymi lub wieczorny spacer, mogą być równie skuteczne, jak intensywny trening na siłowni. Innym smacznym sposobem na poprawę humoru może być zjedzenie kawałka czekolady, której jedzenie również wytwarza w organizmie endorfinę, znaną powszechnie jako hormon szczęścia. Należy tylko pamiętać, aby nie przesadzić z jej jedzeniem, ponieważ nadużywanie tej słodyczy może nas przyprawić o kilka dodatkowych kilogramów.

Jak widać, walka z jesienną chandrą nie musi być trudna. Co więcej, może być bardzo smaczna i dodatkowo wpłynąć pozytywnie na nasze relacje z bliskimi oraz naszą kondycję fizyczną. Najważniejsze jest jednak to, aby być tego świadomym i działać, aby ją zmniejszyć bądź całkiem wyeliminować.