Czy serce może stracić swój regularny rytm?
- Dom
- 08 lutego 2021
Jak podejść do projektowania łazienki, która jest dedykowana dla osób niepełnosprawnych? Przede wszystkim musimy się trzymać podstawowych wskazań takich jak bezpieczeństwo i naturalnie komfort osoby, która będzie korzystać z tego pomieszczenia. Niezbędne jest przestrzeganie określonych standardów.
Największym dylematem dla osób, które chcą mieć taką nowoczesną łazienkę, ale również samych projektantów będzie to, czy zawsze takie miejsca muszą wyglądać ten sam sposób. Nie jest to naturalnie żadnym odgórnym wyznacznikiem. Pomimo tego, że musimy tu przestrzegać pewnych konkretnych standardów, które obowiązują w każdej nowoczesnej łazience dedykowanej dla osób, które nie są w pełni sprawne, to jest tutaj też polecana pewna kreatywność. Wbrew pozorom wcale taka łazienka nie musi przypominać szpitalnego wnętrza. Nie musi, więc panować tu taka charakterystyczna surowość designerska obecna w placówkach medycznych. Dużo będzie zależeć tu od samego projektanta, który na przykład może stwierdzić, że uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych powinny być zlokalizowane w takim lub innym miejscu. Poza tym łazienka musi być oczywiście funkcjonalna i bardzo ładna. Użytkowanie takich pomieszczeń jest o wiele bardziej komfortowe, jeżeli czujemy się w takiej przestrzeni swobodnie i jest nam po prostu miło. Poza tym warto zwrócić również uwagę na fakt, że niezależnie od wymiarów pomieszczenia, powinniśmy się koncentrować na rozwiązaniach, które niezbyt mocno będą nadwątlały nasz domowy budżet. U osób zamożnych nawet będzie on w pewnym momencie ograniczony.
Są pewne uniwersalne wskazania lub jak też wolimy, cechy, które będą charakterystyczne dla takich pomieszczeń dedykowanych właśnie dla osób niepełnosprawnych. Jak, więc powinna wyglądać taka łazienka? Jeśli chodzi o seniorów albo osoby, które nie mogą się swobodnie poruszać, to kluczowe będzie właśnie wspomniane bezpieczeństwo i ergonomiczność. A więc swoboda poruszania musi być zagwarantowana. Muszą być zastosowane takie rozwiązania, które będą sprzyjały maksymalnej samodzielności. Na przykład w odpowiedni sposób powinny być zamontowane wspomniane uchwyty do łazienki dla niepełnosprawnych. Muszą być umieszczone, więc na właściwej wysokości i w dobrze przemyślanych miejscach. Wszystko po to, aby wszelkie czynności higieniczne mogły być wykonywane samodzielnie. Poza tym w łazience nie powinny występować żadne progi, aby nie stwarzać ryzyka potknięcia. Dodatkowo drzwi muszą mieć zwiększoną szerokość. Kluczowe też będą konkretne wymiary. To bardzo ważne szczególnie wtedy, gdy osoba niepełnosprawna porusza się na wózku inwalidzkim. W tym kontekście trzeba brać pod uwagę wymiary wózków. Na przykład stare modele najczęściej mają długość do 1, 2 m. Z kolei siedzenie znajduje się na wysokości do 50 cm. Nowoczesne wózki aktualnie produkowane mają niecały metr długości i 46 cm wysokości. Poza tym w odniesieniu do tych wymiarów trzeba na odpowiedniej wysokości zamontować uchwyty.
Zwróćmy jednak uwagę na to, że nie tylko uchwyty będą kluczowe w takim pomieszczeniu. Istotne będzie również to, na jakiej wysokości powinna być zamontowana ceramika sanitarna. Aby zagwarantować maksymalną wygodę osobie niepełnosprawnej, miska wc musi być na takiej wysokości jak właśnie siedzisko wózka inwalidzkiego. Przypomnijmy też, że wspomniane uchwyty to wyposażenie stosowane zarówno w strefie kąpielowej jak też umywalkowej i oczywiście przy misce wc. Poza tym prysznic zainstalowany w takim pomieszczeniu powinien być typu „walk in”. Ważne, aby nie było tu żadnych progów, o które może się potknąć osoba niepełnosprawna. Poza tym warto pomyśleć o zastosowaniu siedziska prysznicowego, które jest szczególnie cenionym rozwiązaniem w tego rodzaju łazienkach.