Jaki strój do biegania?

Jaki strój do biegania?

Wypowiadając w myślach z zamkniętymi oczami zdanie „od jutra biegam” widzimy siebie ze słuchawkami na uszach sunących ścieżką w parku lub w lesie zupełnie bez wysiłku. Jesteśmy już zaprawieni, a bieg to czysta przyjemność. Po chwili otwieramy oczy i nie mamy nawet butów do biegania.

W ten oto sposób rozpoczyna się przygoda każdego z nas z tym jakże przyjemnym sportem. Pierwsze kroki przyszłego mistrza biegania powinny być skierowane do sklepu sportowego. Nie oznacza to, że musimy sprawić sobie kombinezon i wszystkie gadżety, jakie tylko znajdziemy z w sklepie.

Co sprawdzi się najlepiej?

Najważniejsze są buty. Bez odpowiedniego obuwia zamiast zrobienia formy, wyprodukujemy sobie co najwyżej kontuzję. Zakładając, że nie mamy pojęcia, jakie wybrać, najlepiej poradzić się sprzedawcy, a jeśli akurat natrafimy na takiego, co wie tyle, co my można zawsze zapytać bardziej doświadczonego kolegę. Buty do biegania powinny być dobrze dopasowane do stopy, zwłaszcza jeśli masz jakąś wadę np. stopę pronującą lub suponującą. Spokojnie, dla osób z prawidłowo ustawioną stopą buty też się znajdą. Buty powinny mieć nieco grubszą, lecz elastyczną podeszwę tak, aby dobrze amortyzowały wstrząsy. Mając buty, możemy zacząć biegać. Ubranie nie jest aż takie ważne, chociaż jeśli nie mamy w domu nic, co przypomina strój do ćwiczeń, powinniśmy takowy zakupić. W zależności od pory roku, mogą być to spodenki do biegania i koszulka lub nieco cieplejszy dres.

Jaki materiał wybrać?

Materiał, z którego wykonany będzie nasz strój do biegania, powinien być przewiewny, powinien dobrze odprowadzać wilgoć i być elastyczny. W sezonie letnim sprawdzą się lekkie tkaniny takie jak single jersey. Jest to cienki materiał spełniający te wymogi. Single jersey z powodzeniem nadaje się do szycia koszulek czy legginsów sportowych. Do biegania zimą nie zakłada się raczej puchowej kurtki. Należy poszukać ubrań, które nie krępują ruchów i mają właściwości termoizolacyjne. W tym przypadku zamiast ubrań z single jersey powinniśmy założyć coś bardziej wyrafinowanego, aby nie wylądować po przebieżce z grypą w łóżku. Generalnie, jeśli nigdy nie biegaliśmy, najlepiej zacząć wiosną lub latem. Wtedy pogoda nas nie zniechęci tak bardzo.