Jakie badania można wykonać samemu w domu?

Jakie badania można wykonać samemu w domu?

Coraz więcej osób decyduje się na samodzielne wykonywanie badań w domu. Dostępne technologie sprawiają, że nasza domowa diagnostyka może obejmować znacznie więcej niż zmierzenie ciśnienia lub temperatury ciała. Przyjrzyjmy się, jakie badania możemy wykonać w zaciszu własnego domu.

Badanie krwi CRP – jak je wykonać?

Badanie krwi CRP ma na celu zbadanie poziomu CRP, czyli białka C reaktywnego. Jest ono konieczne wtedy, gdy pojawi się podejrzenie wystąpienia stanu zapalnego w organizmie – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Zazwyczaj, aby wykonać to badanie, należało udać się do odpowiedniej placówki, najczęściej laboratorium. Czas oczekiwania na wynik wydłużał proces postawienia diagnozy, co budzić może wiele niepokoju i wątpliwości. Na szczęście, od niedawna taki test możemy wykonać w zaciszu własnego domu. Daje nam to możliwość sprawdzenia, czy nasza choroba wymaga antybiotyku, czy może jednak da się go uniknąć. Wykonanie badania krwi CRP nie jest skomplikowanym zabiegiem – wystarczy pobrać odrobinę krwi i połączyć ją z wcześniej przygotowanym roztworem. Dzięki temu już po 5 minutach otrzymamy rzetelny wynik, który da nam informacje o tym, jaki jest poziom naszego CRP.

Jak zbadać tarczycę w warunkach domowych?

W aptekach bez problemu dostaniemy testy, które są w stanie zdiagnozować niedoczynność tarczycy. Polecany jest on osobom, które podejrzewają się o to schorzenie lub odczuwają takie symptomy jak: zimno, zmęczenie, osłabienie, a także nawracające zaparcia. To, co może budzić niepokój i zachęcić do wykonania takiego testu, to nieuzasadniony przyrost masy ciała. Podobnie jak badanie krwi CRP, tak i test na niedoczynność tarczycy z powodzeniem wykonamy w domu bez niczyjej pomocy. Aby uzyskać wynik, musimy nakłuć palec za pomocą nakłuwacza dostępnego w opakowaniu, pobrać kilka kropel krwi i umieścić ją w naczyniu przeznaczonym do rozcieńczania próbek. Kolejnym krokiem jest naniesienie kropli roztworu na kasetkę testową. Po upływie 10 minut powinien pokazać się wynik.

Test na krew utajoną w kale – jak go wykonać?

W swoim domowym laboratorium możemy również sprawdzić, czy nie mamy krwi utajonej w kale. Taki test może być pomocny w wykryciu raka jelita grubego w jego wczesnym stadium. Jest to niebezpieczny rodzaj nowotworu, gdyż przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów. Krew w kale jest jednym z symptomów, jednak nie zawsze widocznym gołym okiem, dlatego warto wykonać test, by się o tym przekonać. Jest to dobra alternatywa dla osób, które nie chcą tracić czasu na stanie kolejkach w laboratorium, a później niecierpliwić się podczas oczekiwania na wyniki. Dzięki testom dostępnych w aptekach już po 5 minutach będziemy mieć miarodajny wynik naszego testu. Wykonujemy je podobnie jak w przypadku testu na niedoczynność tarczycy, z tym że zamiast krwi, materiałem pobieranym do badania jest kał. Należy jego próbkę wymieszać z rozcieńczalnikiem i umieścić w kasetce. Wynik ukaże się po 5 minutach.