Jakie ciężarki do ćwiczeń kupić do domowej siłowni?

Jakie ciężarki do ćwiczeń kupić do domowej siłowni?

Jednym z podstawowych przyrządów do wykonywania treningu siłowego są ciężarki do ćwiczeń. To uniwersalny sprzęt, który z powodzeniem można wykorzystywać w warunkach domowych. Mając hantle, można realizować zróżnicowany trening.

Zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnych modeli hantli do wykorzystania w domowej siłowni, warto określić między innymi, jak planuje się trenować. Gdy sztangielki mają być jedynie wsparciem podczas ćwiczeń, wówczas można zdecydować się na wersję o mniejszym obciążeniu. Natomiast planując treningi w dłuższym okresie, które mają zapewnić możliwość zwiększania obciążeń w celu uzyskiwania lepszych wyników, wówczas warto postawić na hantle z możliwością korzystania z większego ciężaru. Oczywiście zawsze warto skupić się na jakości wykonania sztangielek, co będzie przekładać się na czas, w którym nie trzeba będzie ich wymieniać na nowe wersje.

Jakie są rodzaje hantli?

Wybierając ciężarki do ćwiczeń, warto zdecydować się na takie, które będą mogły być komfortowo wykorzystywane w konkretnych warunkach. Zatem dobrze jest znać różne typy hantli.

Wyróżnia się dwa podstawowe typy sztangielek:

  • o stałym obciążeniu,
  • ze zmiennym obciążeniem.

Hantle o regularnym obciążeniu składają się z gryfu i wymiennych talerzy. W ten sposób można ćwiczyć z różnym ciężarem. Znacznie łatwiej można w ten sposób dopasować obciążenie do formy ćwiczącego. Gdy planuje się wykorzystać hantle do trenowania różnych partii ciała, wówczas możliwość korzystania z różnych ciężarów jest lepszym rozwiązaniem. Zatem decydując się na kompleksowy trening, warto dysponować hantlami z możliwością regulacji. Jeśli hantle mają być wykorzystywane w dłuższym okresie, wówczas wraz z postępami w treningu, można łatwo dokupić nowe, cięższe talerze.

Ciężarki do ćwiczeń ze stałym obciążeniem.

Dla osób, które rozpoczynają trening hantle o stałym obciążeniu, mogą być bardziej wygodne. W warunkach domowych można wykorzystywać, choćby ciężarki do ćwiczeń, które są pokryte gumową powłoką ochronną. W ten sposób nie trzeba tworzyć specjalnej przestrzeni przeznaczonej wyłącznie do treningu. Ochronna powłoka jest w stanie zapewnić ograniczenie ryzyka uszkodzenia podłogi, gdy hantle na nią spadną. Natomiast decydować można się na produkty, które wykonane są z różnych rodzajów materiałów.

Sztangielki są produkowane z takich materiałów jak:

  • winyl,
  • żeliwo,
  • tworzywa sztuczne.

Chcąc kupić trwalsze wersję, warto postawić na produkty, które są wykonane z żeliwa.