Pomysły na aranżację łazienki w stylu czarno-białym - inspiracje i wskazówki
- Dom
- 15 października 2019
iele osób po posiłku ma uczucie ciężkości i sytości. Jeżeli te objawy nawracają za każdym razem, warto zbadać, czy nie jest to związane z chorobą układu pokarmowego.
Jeżeli uczucie zalegania pokarmu w żołądku wraca po niemal każdym posiłku, a dodatkowo cierpimy na zaparcia oraz nudności, może to być objawem problemów trawiennych. Najczęstszą ich przyczyną jest ciężkostrawna dieta bogata w tłuszcze i białka zwierzęce. Problemy z trawieniem mogą być spowodowane zaburzeniem pracy jednego z odcinków układu pokarmowego, np. żołądka lub woreczka żółciowego. Wydzielanie zbyt małej ilości soków trawiennych wpływa na spowolnienie przesuwania się treści pokarmowej z żołądka do jelit, co powoduje nudności, zgagę, i zaparcia. Jeżeli nie występują inne niepokojące objawy, jak uporczywe wymioty, krew w przewodzie pokarmowym lub ostry ból żołądka, można spróbować leczyć niestrawność naparami z ziół, np. z tymianku, kolendry lub bazylii. Dobrym sposobem na walkę z niestrawnością spowodowaną niewystarczającym wydzielaniem żółci może być stosowanie leków, jak np. cholestil, kamica żółciowa, articchocke, które wspomagają działanie wątroby i woreczka żółciowego. Jeżeli jednak objawy będą się nasilać, konieczna będzie wizyta u lekarza, który pomoże zdiagnozować przyczyny problemów oraz zaleci odpowiednie leczenie.
Układ trawienny rozpoczyna się od jamy ustnej, a kończy na dwunastnicy. Aby dobrze funkcjonował, konieczne jest dbanie o każdy z jego odcinków. Niewiele osób ma świadomość, że nawet próchnica wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Jednak najważniejsze jest odpowiednie odżywianie bogate w witaminy, minerały i błonnik pokarmowy. Dieta bogata w tłuszcze, cukry i nabiał negatywnie pływa na poszczególne procesy trawienne w naszym organizmie, prowadząc w rezultacie do licznych dolegliwości i chorób. Dlatego do codziennych posiłków warto zawsze dodawać warzywa i owoce, a także spożywać co najmniej 2 litry wody dziennie. Wprowadzenie do diety kasz i ograniczenie makaronów i ziemniaków, również pozytywnie wpłynie na nasz układ trawienny, prowadząc do ustąpienia wielu dolegliwości, takich jak wzdęcia, zgaga lub zaparcia. Zachowywanie tych prostych zasad pozwoli nam uniknąć wielu dolegliwości związanych z trawieniem pokarmów. Warto, ponieważ pozytywne skutki takich zmian mogą być odczuwalne znacznie szybciej, niż nam się wydaje.