Jakie suplementy dla osób uprawiających sport?

Jakie suplementy dla osób uprawiających sport?

Rekreacyjne uprawianie sportu nie wymaga przyjmowania żadnych suplementów. Zdrowy organizm doskonale radzi sobie z regularnym wysiłkiem. Z każdym dniem przystosowuje się coraz łatwiej do podejmowanego wysiłku. Po pewnym czasie nie mamy zakwasów i jesteśmy w stanie zrobić o wiele więcej na treningu.

Sytuacja jednak zmienia się, jeżeli uprawiamy sport zawodowo, a jednostki treningowe są długie, częste i wyczerpujące. Ciało sportowca ma bardzo mało czasu na regenerację. Do zmęczenia fizycznego i wyczerpania zapasów energii dochodzi zmęczenie psychiczne i stres. Przy bardzo dużym wysiłku ciężko jest zapewnić organizmowi wszystkie składniki odżywcze. Czasem nie ma na to zwyczajnie czasu.

Suplementacja sportowca to już nie spalacze tłuszczu i białko serwatkowe. To specjalne preparaty dobierane bardzo indywidualnie, które mają ściśle określone zadanie u danego sportowca. Oto kilka z nich:

  • lizyna – aminokwas, który bierze udział w tworzeniu nowych białek, przeciwciał, enzymów, hormonów, oraz poprawia koncentrację. Lizyna jest aminokwasem egzogennym, dlatego musi być dostarczony do organizmu z zewnątrz. Preparaty, których składnikiem jest lizyna, pomagają budować tkankę mięśniową, regenerują nadwyrężone tkanki w wyniku zmęczenia lub kontuzji.
  • kreatyna – białko wspomagające budowę masy mięśniowej, poprawia parametry siłowe, ochrania mięśnie przed katabolizmem. Jej działanie polega na wspomaganiu magazynowania energii, co znacznie poprawia wyniki sportowe.
  • BCAA – aminokwasy o budowie rozgałęzionej, służą do szybkiego dostarczenia ważnych aminokwasów do pracujących mięśni. BCAA chroni tkankę mięśniową przed rozpadem i wspomaga działanie układu nerwowego.
  • beta alanina – ma silne działanie antyoksydacyjne, usprawnia transport jonów wodorowych, tym samym wydłuża i poprawiają pracę mięśni. stosują ja przede wszystkim wytrzymałościowcy, ale również sportowcy trenujący siłowo.
  • różeniec górski, suplówka jeżowata – adaptogeny, wspierają układ nerwowy i usprawniają regenerację. Przed treningowo oba suplementy poprawiają koncentrację i wytrzymałość.

Suplementy dla sportowców powinny być skrupulatnie dobierane przez trenerów i dietetyków sportowych. W trakcie stosowania powinniśmy dokładnie obserwować swój organizm i reakcję na poszczególne preparaty. Wskazane są również regularne badania krwi i kontrola stanu zdrowia.