Kąpiel, która sprawia przyjemność

Kąpiel, która sprawia przyjemność

W sile wieku korzystanie z prysznica jest czymś całkowicie normalnym, a kąpiel brana o poranku jest łatwa i przyjemna jak raczenie się pierwszym espresso. Sytuacja komplikuje się, kiedy wraz z biegiem lat pojawiają się różnorodne schorzenia oraz dolegliwości. Jak poradzić sobie z tym problemem?

Jak radzić sobie z braniem prysznica w podeszłym wieku?

Osoby mieszkające w domach bardzo często mają do dyspozycji zarówno wannę, jak i prysznic, co daje im wolną rękę w trakcie wyboru. Wanna sprawdzi się idealnie w przypadku weekendu, kiedy to większość osób nie pracuje oraz może przygotować aromatyczną kąpiel w towarzystwie bąbelków i świeczek. Sytuacja jest całkiem inna, kiedy chodzi o poranki, gdyż wtedy większość z nas w pośpiechu zbiera się do pracy i nie ma nawet mowy o wylegiwaniu się w wannie. Wtedy zdecydowanie lepiej wybrać prysznic, gdyż oprócz tego, że jest szybki, to dodatkowo orzeźwia i działa tak samo dobrze jak świeże powietrze, które czujemy na twarzy po wyjściu z domu. W trakcie prysznica warto zmieniać temperaturę wody, gdyż naprzemienna ciepła woda z zimną dobrze wpłyną na stan zdrowia oraz kondycję naczynek krwionośnych i żył. Jednakże po przekroczeniu pewnego wieku korzystanie z prysznica może okazać się problematyczne. W starszym wieku wanna z reguły całkowicie odchodzi w zapomnienie, gdyż wejście do niej jest problematyczne. Tak samo wyjście, a kiedy dochodzi do tego możliwość poślizgnięcia się nikogo nie dziwi remont łazienki i zdecydowanie się na prysznic, który zdecydowanie lepiej sprawdzi się w podeszłym wieku. Krzesło pod prysznic to kolejny bardzo dobry nabytek, który umożliwia mycie ciała w pozycji siedzącej. Brak siły może zmienić przyzwyczajenia związane z codzienną toaletą, jednakże pod żadnym względem nie ma prawa wpłynąć na dbanie o własną higienę osobistą. Krzesło pod prysznic przyda się nie tylko starszym osobom, ale również kobietom w ciąży oraz po porodzie, kiedy to każdy ruch sprawia ból. Osoby zmagające się z wszelkiego rodzaju kontuzjami również z niego skorzystają i zauważą plusy związane z użytkowaniem. W związku z tak częstym wykorzystaniem można bezwzględnie stwierdzić, że krzesło po prysznic powinno znaleźć się w każdej łazience, gdyż nie wiadomo w którym momencie życia będzie ono potrzebne. W trakcie dostosowywania łazienki do potrzeb starszej osoby należy pomyśleć także o brodziku prysznica. W najlepszym wypadku brodzika nie będzie wcale i woda będzie ściekać bezpośrednio do otworu na podłodze. Jeśli opcja taka nie wchodzi w rachubę należy upewnić się, że próg będzie niski, gdyż każde przekroczenie go niesie za sobą ryzyko potknięcia się oraz upadku. W starszym wieku kości zrastają się bardzo powoli, dlatego należy za wszelką cenę unikać wypadków.

Czy w czasie kąpieli potrzeba drugiej osoby?

Z wanny już zrezygnowaliśmy, warto jednak odpowiedzieć na kolejne dręczące pytanie. Chodzi o to czy konieczne jest pomaganie osobom starszym w trakcie brania prysznica? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, gdyż wszystko zależy od ogólnej kondycji rodzica, dziadka czy podopiecznego. Czasem potrzebna jest tylko niewielkie pomoc, jak chociażby ściągnięcie ubrania, włączenie wody oraz podprowadzenie do prysznica. Warto mieć na uwadze, że nie każda 80latka jest przykuta do fotela, gdyż niektóre osoby nawet w tak podeszłym wieku zachowują wigor oraz dobre zdrowie. W innych przypadkach nawet w stosunkowo młodym wieku nie można obejść się bez wsparcia najbliższych. Dobrze jest być blisko osoby, która bierze prysznic, aby w razie ewentualnych komplikacji służyć jej pomocą.