Kto nie może być świadkiem w procesie cywilnym?

Kto nie może być świadkiem w procesie cywilnym?

Przygotowanie się do procesu cywilnego to będzie na pewno szereg najróżniejszych obowiązków. Musimy przeanalizować linię naszego postępowania, a także argumentacji. Oczywiście nigdy nie jest to realizowane samodzielnie. Od tego mamy prawników, aby w odpowiedni sposób nas przygotowali do procesu.

Jak przygotować się do procesu cywilnego?

Jest cała masa najróżniejszych metod wykorzystywanych przez osoby przygotowujące się do procesów cywilnych. Na co jednak powinniśmy głównie zwracać uwagę? Przede wszystkim zawsze trzeba oczywiście skoncentrować się na metodach sprawdzonych. Z pewnością nie zaszkodzi przeanalizować różne zapisy prawne, które będą dotyczyły akurat naszej sytuacji. Trudno oczywiście jest natychmiast przeanalizować i zapamiętać kodeks postępowania cywilnego, ale kilka artykułów warto znać, szczególnie tych, które będą się odnosiły bezpośrednio do naszej sytuacji. Niejednokrotnie na przykład musimy wcześniej wiedzieć, kto nie może być świadkiem w takim procesie. Pamiętajmy o tym, że w procesach cywilnych źródła dowodowe w wielu sytuacjach będą bazować właśnie na relacjach świadków. Dlatego trzeba zajrzeć do przepisów, które bezpośrednio będą się do tego odnosiły. Chodzi tu między innymi o artykuł 259 oraz artykuł 430 kodeksu postępowania cywilnego. Tu wskazane są właśnie wyłączenia dotyczące zakazu zeznawania w charakterze świadka.

Lepszy jest adwokat, czy radca prawny?

Oczywiście niejednokrotnie można słyszeć, że w zasadzie nie ma już różnicy pomiędzy adwokatem a radcą prawnym. Jest to w zasadzie prawda. Mamy więc swobodny wybór wybrania takiego specjalisty. Jak to można najszybciej zrobić? Przede wszystkim powinniśmy wykorzystywać Internet, bo w ten sposób najczęściej od ręki można się skontaktować z tym doświadczonym prawnikiem w dzisiejszych czasach. Wystarczy tylko w wyszukiwarkę wpisać frazy takie jak kancelaria adwokacka Gniezno lub podobne. Kontakt z takim specjalistą pozwoli nam wyjaśnić najważniejsze kwestie. Dowiemy się wówczas na przykład, że świadkami w postępowaniu cywilnym nie mogą być osoby, które są niezdolne do spostrzegania albo też komunikowania swych spostrzeżeń. Poza tym nie mogą to być także wojskowi i urzędnicy, których nie zwolniono od zachowania w tajemnicy informacji niejawnych. Chodzi tu o informacje, które posiadają klauzulę “zastrzeżone” albo “poufne”. Warto przy okazji zauważyć, że ta wspomniana niezdolność spostrzegania albo komunikowania swoich spostrzeżeń wynikać może, chociażby z alkoholizmu potencjalnego świadka albo narkomanii. Spowodowana może być także wiekiem albo stanem chorobowym.