Małżonek nadużywa alkoholu – co robić?

Małżonek nadużywa alkoholu – co robić?

Bardzo częstą przyczyną rozpadu związków okazuje się być uzależnienie od alkoholu. Statystycznie najczęściej osobami uzależnionymi są mężczyźni, jednak coraz częściej bywają to także kobiety. Alkoholizm jednego z małżonków rodzi wiele problemów natury rodzinnej.

Znowu wrócił pijany…

Alkohol to jedna z najbardziej popularnych w Polsce używek. Jest też jedną z częstszych przyczyn powodujących rozpady związków. Osoby, które są związane z uzależnionym od alkoholu, nazywa się często „współuzależnionymi”. Życie z uzależnionym nie jest łatwe. Nałóg partnera wywołuje w nas uczucie złości, bezsilności i chęć odejścia. Z drugiej jednak strony w grę wchodzą uczucia – w małżeństwie obiecujemy sobie, że będziemy razem na dobre i na złe, do końca życia. Jest nam żal partnera, traktujemy go jako osobę ciężko chorą, której trzeba pomóc. Czasem pojawiają się wręcz myśli, że nie możemy odejść. Przede wszystkim trzeba zdać sobie jednak sprawę, że wychodzenie z nałogu jest trudne nie tylko dla osoby uzależnionej, ale także dla jej bliskich – szczególnie małżonka czy dzieci, czyli osób, które żyją z nią na co dzień. Jeśli nie decydujemy się na rozstanie i podejmujemy próbę pomocy naszemu partnerowi, warto skierować go na terapię dla osób uzależnionych od alkoholu, na której otrzyma on wsparcie specjalistów w walce z nałogiem. Może się okazać jednak, że uzależnienie jest tak silne, że terapia nie daje oczekiwanych rezultatów. Wówczas jedyną deską ratunku okazuje się być często odwyk. Przebywanie partnera na odwyku jest trudne nie tylko dla niego, ale przede wszystkim dla jego bliskich. Wiąże się to w szczególności z tęsknotą ze strony dzieci, które często nie do końca rozumieją, dlaczego ich rodzic nagle znika i nie pojawia się przez dłuższy czas w rodzinnym domu.

Ciągłe awantury i kłótnie w obecności dzieci

Uzależnienie od alkoholu jednego z małżonków generuje liczne awantury. Są one szczególnie destrukcyjne, jeśli odbywają się w obecności dzieci. Często jedynym dobrym rozwiązaniem wydaje się być rozwód. Podejmując taką decyzję, warto zasięgnąć porady wykwalifikowanego prawnika. Dziś szeroką gamę ofert możemy znaleźć w Internecie. Wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszemy np. „adwokat rozwód Kraków”. Otrzymamy wówczas szereg wyników, dzięki którym wybierzemy profesjonalistę, który odpowiada naszym wymaganiom.