Na jaki typ antykoncepcji się zdecydować?

Na jaki typ antykoncepcji się zdecydować?

Wybór środków antykoncepcyjnych jest bardzo istotny, nie tylko ze względu na komfort, ale także zdrowie. Obecnie, dostęp mamy do bardzo wielu opcji, z czego wiele nadal nie jest całkowicie rozpowszechnione. Przykładem może być tu wkładka domaciczna, ceniona głównie z uwagi na długotrwałe działanie.

 

Antykoncepcja a wydatki pieniężne

Wiele z powszechnie dostępnych środków antykoncepcyjnych może okazać się bardzo kosztowna. Są to produkty, na których ludzie wolą nie oszczędzać, gdyż boją się możliwych konsekwencji w razie ich niefunkcjonalności. Niestety, przekłada się to na bardzo duże wydatki, szczególnie dla aktywnych par, co może z kolei odbić się na oszczędnościach. Standardowe środki antykoncepcyjne, jak prezerwatywy bądź pigułki przeciw ciąży, charakteryzują się dość wysokimi cenami, przez co stosowanie ich przez dłuższe okresy czasu nieodzownie będzie przekładało się na naprawdę spore koszty.

Jako alternatywy, warto zatem zastanowić się nad bardziej przystępnymi rozwiązaniami, lub po prostu takimi, których efekty utrzymują się na dłużej. Pojedyncza wkładka domaciczna może zapewniać efekty trwające przez rok, pięć lat, a w niektórych przypadkach nawet więcej niż dekadę. Nawet jeśli wybierze się najdroższy dostępny model, to ogólny koszt jest nieporównywalnie mniejszy od regularnego wyposażania się w inne środki antykoncepcyjne.

 

Jak działa wkładka domaciczna?

Działanie wkładek domacicznych jest dość proste. Opierają się one na metalu aktywnym, najczęściej miedzi, która oddziałuje na ciało kobiety w sposób chemiczny, uniemożliwiając zapłodnienie. Jak wykazały badania, są to środki antykoncepcyjne o bardzo wysokiej skuteczności, o których działanie nie trzeba się obawiać.

Jedną obawą, które pacjentki wiążą z wkładkami, jest możliwość wystąpienia bólów lub dyskomfortu. O ile takie objawy faktycznie mogą się zdarzyć, to zazwyczaj ustępują już w pierwszą dobę po ich założeniu. Jeśli tak się nie dzieje, wymaga to po prostu zastosowania innego modelu wkładki.

 

Podział wkładek domacicznych – o czym warto wiedzieć?

Wkładki domaciczne rozróżnia się na trzy, podstawowe rodzaje:

  • Wkładki neutralne – najmniejsze, wykonane z polichlorku winylu. Chociaż rzadko wywołują jakikolwiek dyskomfort, to cechują się także najniższą skutecznością.
  • Wkładki miedziane (także w wariantach z innych metali szlachetnych) – ich działanie opiera się na plemnikobójczych jonach metali.
  • Wkładki hormonalne – najbardziej zaawansowane, najczęściej dobiera się je z pomocą lekarza.

Zapoznanie się z podziałem wkładek pozwala na bardziej trafny wybór w praktyce.