Nowoczesne biuro – czym kierować się przy wyborze?

Nowoczesne biuro – czym kierować się przy wyborze?

Podczas wyboru i aranżacji nowoczesnego biura istotna jest jego lokalizacja. Odpowiednie miejsce decyduje o tym, jaka atmosfera panuje w miejscu pracy oraz jakie wyniki zostaną osiągnięte. Nawet najwspanialsze biuro może okazać się niefunkcjonalne, zwłaszcza gdy jego aranżacja pozostawi wiele do życzenia. Nowoczesne biura uwzględniaj również potrzeby osób z niepełnosprawnością – montując w nich takie elementy jak np. poręcze dla niepełnosprawnych lub likwidując progi. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze nowoczesnego biura?

Analiza stosunku ceny do powierzchni pozwoli uniknąć niepotrzebnej utraty pieniędzy na starcie

Okazyjne oferty są dość często podejrzane. Przed załapaniem entuzjazmu i zdecydowaniem się na zakup lub wynajem lokalu, który kosztuje podejrzanie mało, warto upewnić się np. co do jego wielkości. Czasami okazuje się, że po przybyciu na oględziny, pojawia się zawiedzenie związane z nieadekwatnością oferty do stanu rzeczywistego lokalu – obszerne biuro okazuje się niewiele większe niż np. schowek. Mała powierzchnia może być sporą przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu w miejscu pracy. Wato więc unikać takich komplikacji, szczególnie gdy w grę wchodzi sprawne rozpoczęcie działalności.

Poręcze dla niepełnosprawnych i inne wymagania stawiane przez przepisy BHP

Wybierając lokal biurowy, należy zwrócić uwagę także na przepisy z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wynika z nich m.in. iż każdemu pracownikowi należy zapewnić odpowiednią ilość przestrzeni wyłącznie do własnego użytku (minimum 2m2 podłogi oraz 13 m3 objętości). Dodatkowo pomieszczenia biurowe nie powinny być ulokowane w piwnicach oraz powinny być zabezpieczone przed nadmierną wilgocią czy drganiami. Jeśli firma zatrudnia osoby niepełnosprawne, biuro powinno zapewnić im sprawne funkcjonowanie w jego obszarze – np. poprzez poręcze dla niepełnosprawnych umieszczone w pomieszczeniach sanitarnych czy likwidację progów w biurze.

Odpowiednie oświetlenie

Normy BHP odnoszą się także do warunków oświetleniowych. W pomieszczeniu biurowym powinno znajdować się światło dzienne i sztuczne. Zabronione jest więc nakazywanie pracownikom wykonywania obowiązków tam, gdzie nie ma okien. Istotne jest także zapewnienie właściwego natężenia światła sztucznego – tak, aby pracownik mógł wykonywać zadania przypisane do jego stanowiska, np. tworzyć makiety, pracować przy komputerze itd. – w zależności d charakteru wykonywanej pracy.

Lokalizacja biura – jeden z ważniejszych czynników podczas wyboru

Wybierając biuro, warto przyjrzeć się nieco bliżej na takie elementy, jak na przykład natężenie hałasu w najbliższej okolicy, czystość powietrza itd. Koncentracja uwagi w warunkach wzmożonego hałasu jest praktycznie niemożliwa, co w oczywisty sposób przekłada się na skuteczność. Ogromne znaczenie ma także dojazd, tzn. komunikacja autobusowa, kolejowa, miejska oraz stan dróg w okolicy. Gdy do danego miejsca można dojechać np. jedynie jedną linią autobusową, warto rozważyć wybór bardziej dogodnej lokalizacji. Im dalej od centrum, tym niższa cena – tak w skrócie można przedstawić zasadę decydującą o koszcie wynajmu. Należy jednak pamiętać o tym, iż koszt nowoczesnego biura nie powinien stanowić jedynego kryterium wyboru.

Nowoczesne biuro to funkcjonalne biuro

Jednym z ważniejszych czynników, na które powinno się zwrócić uwagę, podczas wyboru biura, jest np. układ pomieszczeń. Ważne, by zapewniał jak najwięcej komfortu eksploatacji. Ten czynnik należy uwzględnić, np. decydując się na konkretne meble biurowe. Ciężko wyobrazić sobie komfortowe funkcjonowanie bez odpowiednich modeli. Dobrze wybrać takie, które są zarówno praktyczne i efektowne, jak i trwałe. Dzięki takiej postawie można zapobiec konieczności wymiany sprzętów np. co 3 lata.

Udogodnienia – dzięki nim biuro nabiera nowoczesności

Winda, podjazd dla osób niepełnosprawnych, ochrona, dodatkowe miejsca parkingowe, stojaki na rowery, restauracja w bezpośrednim sąsiedztwie – wybierając lokal, warto zwrócić uwagę nie tylko na układ pomieszczeń czy lokalizację, które uznaje się za kluczowe. Infrastruktura to jednak także dodatkowe udogodnienia, które wpływają na wizerunek firmy.