Obturacyjny bezdech senny – co trzeba wiedzieć?

Obturacyjny bezdech senny – co trzeba wiedzieć?

Obturacyjny bezdech senny to dolegliwość, która występuje stosunkowo często i niestety równie często jest lekceważona przez pacjentów i/lub lekarzy. W bezdechu sennym najbardziej charakterystyczny objaw to chrapanie. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym schorzeniu?

Obturacyjny bezdech senny – groźna choroba

Obturacyjny bezdech senny dla osób postronnych kojarzy się przede wszystkim z chrapaniem. Ten charakterystyczny dźwięk wydawany przez pacjentów, związany jest ze schorzeniem polegającym na epizodach bezdechu lub spłyceniu oddychania, które trwają powyżej 10 sekund. Niestety w trakcie ich występowania dochodzi do niedotlenienia organizmu, ponieważ do płuc nie dociera wystarczająca ilość powietrza.

Bezdech senny kończy się zaburzeniami snu. Odpoczynek nocny nie przynosi należytej regeneracji. Pacjent często się wybudza, a rano czuje się zmęczony i niewyspany. Mogą również pojawiać się bóle głowy, problemy z koncentracją. Odczuwana jest suchość w ustach, a u mężczyzn notuje się nawet problemy z potencją.

Przyczyny bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny spowodowany jest najczęściej nieprawidłową budową górnych dróg oddechowych. Jego przyczynami mogą być zatem polipy czy też nieprawidłowo zbudowana żuchwa. Problem dotyka osób zmagających się ze skrzywioną przegrodą nosa, tkanką przerośniętą po infekcjach oraz ze zbyt wiotkimi mięśniami podniebienia.

Z chorobą mogą ponadto zmagać się osoby otyłe, nadużywające alkoholu i palące papierosy, a także nadmiernie objadające się przed snem. Wykazano, że problem dotyka pacjentów mających grubą i krótką szyję, cierpiących na akromegalię lub niedoczynność tarczycy.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego

W leczeniu najważniejszym elementem jest pozbywanie się istniejących wad w budowie górnych dróg oddechowych. Nierzadko stosuje się protezy powietrzne. Zaleceniem dla każdego jest zmiana trybu życia, przede wszystkim zrzucenie zbędnych kilogramów, ograniczenie używek i leczenie chorób współistniejących. Dzięki takim metodom można znacznie polepszyć jakość snu, a co za tym idzie, codziennego funkcjonowania.