Instrukcja mycia drewna myjką ciśnieniową - jak to zrobić skutecznie
- Dom
- 04 maja 2021
Pluskwa domowa, niegdyś zupełnie wytępiona środkami chemicznymi, obecnie zaczyna znowu dawać się we znaki. Jak sprawdzić, czy w naszym domu bytują te niezbyt miłe insekty? Okazuje się, że to, co z pozoru przypomina pluskwę, wcale nie musi nią być. Mimo wszystko warto upewnić się, aby w razie potrzeby szybko przejść do działania.
Pluskwy to małe, czerwonobrunatne owady o owalnym kształcie. Choć są niewielkich rozmiarów (5 m x 3 mm), dorosłe owady można rozpoznać gołym okiem. Głodne pluskwy są bardzo płaskie, natomiast po spożyciu krwi stają się większe o kilka milimetrów. Na szczęście pluskwy nie potrafią latać, choć bardzo sprawnie poruszają się po sufitach i ścianach. Choć owady te są aktywne nocą i w dzień, trudno jest je zauważyć. Aby znaleźć ich gniazdo, należy obserwować, w jaki sposób się poruszają.
Pluskwy domowe to temat, który niejednej osobie napędzą strachu lub obrzydzenia. Wielokrotnie domownicy obawiający się, że w ich domu wiją się pluskwy, szukają pomocy w Internecie – można to zaobserwować po częstotliwości wyszukiwań w Google takich fraz jak np. „odpluskwianie Łódź” czy „pozbycie się pluskiew Poznań”.
Warto wiedzieć, iż pluskwy gryzą ludzi zazwyczaj we śnie. Wabi je ciepło oraz wydzielany dwutlenek węgla. Gdy znajdują się raz na swojej ofierze, nakłuwają skórę z reguły w kilku miejscach, do momentu aż natrafią na właściwe naczynie krwionośne. Z tego powodu ślady ukąszeń tworzą na powierzchni skóry jeden ciąg. Czasem mija kilka dni, zanim pojawi się na skórze reakcja na ukąszenie. Każda osoba inaczej reaguje na ukąszenia pluskiew. Co więcej, podobne podrażnienia skóry mogą wywołać inne owady, takie jak komary, pchły czy też kleszcze. Niemal takie same zmiany skórne mogą być wywołane przez zupełnie inne czynniki, jak na przykład jakieś alergeny czy skutki uboczne leków. Ślady ewentualnych ukąszeń są więc istotnym wskaźnikiem obecności w pomieszczeniu pluskiew, jednak niekoniecznie decydującym.
Najlepszą metoda na odpluskwienie mieszkania jest zamgławianie ULV (generator zimnej wody). Zabieg ten polega na rozprowadzeniu cieczy roboczej, a dokładniej koncentratu bakteriobójczego o odpowiednim stężeniu wraz z wodą przy pomocy generatora zimnej mgły. Dzięki zamgławiaczowi ULV powstają do dziesięciu razy mniejsze krople, niż przy zastosowaniu oprysku szczegółowego. Takie działanie z pewnością dotrze do pluskwy domowej, a w efekcie skutecznie zlikwiduje problem.