Skąd czerpać wiedzę na temat prawa?

Skąd czerpać wiedzę na temat prawa?

Nieznajomość przepisów prawnych może mieć bardzo nieprzyjemne skutki. Szczególnie kiedy zabieramy się np. za prowadzenie firmy, ale również w takich codziennych sytuacjach, które mogą, a nie muszą się nam przytrafić np. stłuczka. Skąd mamy wiedzieć jak sobie pomóc?

Źródeł wiedzy z zakresu każdej wybranej dziedziny mamy obecnie mnóstwo. Internet, telewizja, prasa, poradniki, literatura fachowa, a wreszcie porady specjalistów. Z tego wszystkiego możemy korzystać, jeśli chcemy zgłębić jakiś temat. Które z nich są najbardziej rzetelne?

W Internecie znajdziemy porady fachowe pisane przez profesjonalistów, a także wpisy, których autorem są laicy. Osobie, która zgłębia temat, trudno jest poznać, które treści są zgodne z prawdą, a które nie. Poza tym treści, które znajdujemy w Internecie są niepełne, dają tylko część informacji, mają za zadanie bardziej skłonić ich czytelnika do płatnej porady niż dać gotową receptę na rozwiązanie problemu.

Telewizja

Programy poradnikowe to jedna grupa materiałów, które mimo szczerych chęci realizatorów nie zgłębią tematu do końca. Pamiętajmy, że każda sprawa jest inna, różni się pewnymi szczegółami, które mogą być bardzo istotne. Druga grupa to odcinkowe programy na kształt serialu, które uświadamiają co wolno a czego nie, pokazują strukturę sądu czy policji, zwyczaje, postępowanie. Nie dają jednak praktycznej wiedzy, która sprawi, że staniemy się znawcami prawa.

Poradniki, literatura fachowa

Są to napisane przystępnym językiem pozycje, które wyjaśniają wiele spraw i dzięki nim dowiemy się jak postępować w prostych sytuacjach związanych z prawem, gdzie szukać pomocy, jak przygotować się do spotkania z prawnikiem, jakie dokumenty skompletować. Literatura fachowa jest dość trudnawo przyswojenia i obszerna. Z pewnością ten sposób zaznajomienia się z przepisami prawa będzie najbardziej rzetelny, jednak dość czasochłonny.

Porady prawne

Najprostszym sposobem poradzenia sobie z kłopotami z prawem jest pomoc prawnika. Co prawda wymaga nakładów finansowych, ale jest to najbardziej zindywidualizowana i zaoszczędzi mnóstwo czasu i energii. Aby znaleźć miejsce, w którym otrzymamy pomoc, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę np. „radcy prawni Łódź” i umówić się na spotkanie.