Spełnij swoje marzenia o ogrodowym szaleństwie

Spełnij swoje marzenia o ogrodowym szaleństwie

Coraz więcej mówi się na temat ogrodów zimowych. Te niezwykłe pomieszczenia używane są nie tylko do przechowywania roślin, ale przede wszystkim do spędzania czasu z rodziną oraz znajomymi. Czym charakteryzuje się zimowy ogród oraz w jaki sposób należy go urządzić?

Co mus się znaleźć w ogrodzie zimowym?

Zimowy ogród to nie lada wyzwanie dla pani oraz pana domu. Wymaga on skorzystania z pracy architekta oraz firmy zajmującej się stawianiem ścian oraz zadaszenia ogrodu. Kiedy wszystkie te czynności zostaną wykonane można zająć się naprawdę przyjemną częścią, czyli dekorowaniem. Jest w czym wybierać, gdyż w ogrodzie tym można zastosować zarówno umeblowanie wykorzystywane w domu, jak również ogrodzie. Można je połączyć, albo zestawić ze sobą w wymyślny sposób. Nic nie stoi na przeszkodzie w połączeniu wielu stylów, jednakże należy to zrobić z umiarem, żeby nie otrzymać komicznego charakteru. Zimowy ogród wystawiony jest na powszechny widok, dlatego nie należy dekorować go pod wpływem chwili, gdyż dobrze stworzony projekt sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Skrzynki na owoce to doskonały pomysł na posadzenie roślin. Będą one wyglądały nie tylko schludnie, ale przede wszystkim oryginalnie i ciekawie. Te same pojemniki mogą stworzyć stolik wykorzystywany do postawienia na nim filiżanki z herbatą czy lemoniadą w trakcie lata. Meble ratanowe to kolejny hit, kiedy wziąć pod uwagę takie pomieszczenia. Doskonale sprawdzają się w połączeniu z wieloma roślinami oraz drzewami, a ich niewątpliwą zaletą jest wygoda. Państwo domu mają naprawdę wiele możliwości, kiedy chodzi o urządzanie tego pomieszczenia, dlatego warto się tym rozkoszować. Oświetlenie ogrodu to kwestia, której nie można pominąć. Światło elektryczne jest obowiązkowe, ale poza nim dobrze jest skorzystać z nastrojowych lamp, które wpłyną na ogólny wygląd wnętrza oraz jego charakter.

Zimowy ogród – tak czy nie?

Wbrew pozorom nie tak łatwo znaleźć odpowiedź na pytanie czy ogród zimowy się opłaca i czy warto w niego zainwestować? Na pewno wymaga wiele pracy włożonej przede wszystkim na początku. Jednakże zalety związane z posiadaniem takiego ogrodu zdecydowanie są ważniejsze niż pracochłonność. Zimowy ogród to idealne wyjście dla wszystkich, którzy uwielbiają być na świeżym powietrzu i najlepiej czują się w otoczeniu roślin, drzew i natury. Dzięki temu pomieszczeniu można bez żadnych przeszkód leżeć pod otwartym niebem, rozkoszować się widokiem gwiazd oraz przelatujących ptaków, a pora roku nie odgrywa żadnej roli. Warto mieć na uwadze, że w pomieszczeniu tego typu nie sposób odczuwać klaustrofobii, czyli uczucia zamknięcia, gdyż zostaje ono dokładnie zaprojektowane, a docierające zewsząd światło oraz rośliny dają poczucie lekkości oraz otwartości.

Kiedy wziąć pod uwagę kwestie formalne, zimowy ogród nie wymaga jakichkolwiek pozwoleń oraz zgody wydawanych przez odpowiednie instytucje. Należy się przede wszystkim upewnić, że projekt wykonuje odpowiednio do tego przygotowany architekt, a cała reszta znajduje się w rękach fachowców.

Mimo, iż zimowy ogród może wzbogacić zarówno nowy dom, jak również znaleźć się przy tym, który został zbudowany już kilka, kilkanaście lat temu. Pierwsza opcja jest jednak zdecydowanie bardziej preferowana, gdyż projekt od początku bierze go pod uwagę i nie trzeba wprowadzać zbyt wielu zmian. Nie oznacza to wcale, że starsza nieruchomość nie można zostać wzbogacona o ogród. W takim przypadku bardzo ważne jest zastosowanie odpowiednich izolacji termicznych oraz przeciwwodnych dla fundamentów. Zimowy ogród to więc najlepszy dodatek jaki może wzbogacić dom, jednakże musi być dobrze zaprojektowany oraz wykonany. W przeciwnym wypadku przyniesie jedynie złość oraz rozczarowanie, które przecież nie są potrzebne w życiu żadnemu z nas.