Szukasz pracy w Niemczech? Podpowiadamy gdzie ją znaleźć i jak wygląda kwestia z podatkami!

Szukasz pracy w Niemczech? Podpowiadamy gdzie ją znaleźć i jak wygląda kwestia z podatkami!

Jeśli chcesz wyjechać za chlebem do Niemiec, to masz całkiem spory wybór form zarobkowania. Szklarnie, zbiory warzyw i owoców, opieka nad starszymi czy animacja kultury. Tylko gdzie szukać ciekawego i opłacalnego zatrudnienia?

Dobry wywiad wśród znajomych może być wystarczający!

Sporo osób wyjeżdża za granicę do pracy. Na pewno bardzo często na mapie tych podróży są Niemcy. Dlatego zawsze można popytać swoich znajomych, którzy być może sami tam pracują. Jeśli to mogą znać kogoś, kto podjął zatrudnienie właśnie w Niemczech. Takie kontakty są bardzo cenne, bo masz informacje sprawdzone „z pierwszej reki”. Jeszcze lepiej, gdy pracę u naszych zachodnich sąsiadów podjął twój bliski znajomy czy ktoś z rodziny. W takiej sytuacji zawsze łatwiej postawić pierwsze kroki na obcym gruncie i szybciej się  zaaklimatyzować.

Szukaj w Internecie na dobrych stronach z ogłoszeniami

Drugie ważne źródło poszukiwania ciekawych ofert pracy to Internet. Oczywiście musisz szukać tylko sprawdzonych stron z ogłoszeniami, które są stale aktualizowane i pełne ciekawych ofert. Jak sprawdzić, czy taki portal jest wiarygodny? Wystarczy ocenić jakość wykonania strony i jej czytelność. Liczy się również treść i rzetelne informacje umieszczone w zakładkach.

Rozpoznawane marki rekrutacyjne umieszczą garść informacji o sobie, aby każdy mógł się zapoznać się z profilem ich działalności. Osoba szukająca pracy po odwiedzeniu takiej strony ma pewność, że firma jest 100% odpowiedzialna. Jeśli jest możliwość rejestracji (a najczęściej tak), to możesz założyć konto i zamieścić swoje ogłoszenie. Za pomocą kreatora zbudujesz profesjonalne CV czy porfolio, aby każdy pracodawca mógł odnaleźć cię w bazie.

Agencje Pracy i Agencje Pracy Tymczasowej – to też świetny pomysł na znalezienie zatrudnienia w Niemczech!

Jeśli mieszkasz w Niemczech i jesteś na etapie poszukiwania pracy, możesz udać się do filii Agencji Pracy. Sporo osób przekonało się już do odwiedzenia tych pośredników. Dzięki ich działalności korzystają mniejsze zakłady, w których proces rekrutacji nie jest jeszcze dobrze przygotowany. Natomiast większe firmy potrzebujące większą grupę ludzi do pracy „od zaraz”, mogą uzyskać od Agencji stosowną pomoc. Do takich placówek zwracają się również zagraniczni pracodawcy, których hamuje bariera językowa. Z kolei potencjalny kandydat na dane stanowisko nie musi jechać za granicę na rozmowę kwalifikacyjną.

Opcjonalnie możesz wybrać się do polskiej lub niemieckiej Agencji Pracy Tymczasowej. Tam dostaniesz garść rzetelnych informacji o kraju i mieście, w którym będziesz pracować. Ciekawą formą wsparcia prowadzoną przez takie agencje jest możliwość porozmawiania z doradcą. Zanim więc dostaniesz pracę, wiesz niemal wszystko o twoim nowym miejscu zatrudnienia. Pamiętaj jednak, aby zawsze sprawdzić wszystkie agencje, które odwiedzasz. Jednym ze sposobów jest weryfikacja agencji poprzez sprawdzenie, czy ma ona certyfikat marszałka województwa.

Jeśli już dostaniesz wymarzoną pracę, możesz ubiegać się o kredyt w Niemczech!

Czasami możesz potrzebować pilnie szybkiego zastrzyku gotówki. Remont mieszkania, zakup nowego lokum a może auto? Zawsze są jakieś wydatki, ale nie zawsze można uskładać w krótkim czasie potrzebną sumę. Będąc poza granicami kraju, masz oczywiście możliwość ubiegania się o kredyt w Niemczech. Oczywiście musisz spełnić określone warunki, aby móc dostać pożądaną gotówkę. Przede wszystkim pierwsza ważna sprawa to zameldowanie i zatrudnienie w Niemczech. Najlepiej jeśli masz umowę na stałe, choć nie jest to wymóg potrzebny do ubiegania się o kredyt w Niemczech. Na pewno podwyższy to twoje szanse na dostanie kredytu w pierwszej kolejności. Nie ma jednak przeszkód, jeśli okażesz bankowi dokument poświadczający pracę zleceniową czy umowę o dzieło.

Kolejna sprawa to rejestr SCHUFA, czyli instytucja sprawdzająca twoją wiarygodność kredytową. To odpowiednik polskiego BIK-u, dzięki któremu można szybko zweryfikować wypłacalność potencjalnego klienta. Jeśli twoja historia kredytowa jest nie od końca zadowalająca, wtedy zawsze możesz ubiegać się o mniejszą gotówkę w firmach pożyczkowych.

Kwestia pracy, jak i kredytów w Niemczech wygląda bardzo optymistycznie. Jeśli dodatkowo chcesz poznać kulturę tego kraju i nauczyć się języka, warto starać się tam o zatrudnienie. Dobrze rozwinięta turystyka to dodatkowy duży plus, o czym warto poczytać.