Wszystko o pracy na duńskim rynku pracy

Wszystko o pracy na duńskim rynku pracy

Dania, choć jest krajem stosunkowo małym, to jednak chętnie wybieranym przez osoby poszukujące pracy. Tutaj poradzą sobie specjaliści z wielu dziedzin, a nieznajomość języka duńskiego nie musi stanowić przeszkody. Co warto wiedzieć o tamtejszym rynku pracy?

Praca dla każdego?

Na duńskim rynku najłatwiej odnajdą się inżynierowie i lekarze. Nie muszą jednak o brak pracy martwić się inni specjaliści. Pielęgniarki, kierowcy, informatycy, opiekunki do dzieci czy osób starszych. Każdy ma szansę spróbować swoich sił na tamtejszym rynku pracy. Na pierwszy ogień warto skorzystać z biur pośrednictwa pracy, które pomagają w załatwieniu niezbędnych formalności. To ważne również w momencie, gdy interesuje nas zwrot podatku Dania, należący się każdemu tam pracującemu. Rozliczenie z tego tytułu składa się do 1. lipca.

Ogłoszenia o pracę często pojawiają się w krajowych Urzędach Pracy i tutaj również warto zacząć. Kosztów pośrednictwa można z kolei uniknąć, gdy szuka się pracy na własną rękę. Wysyłanie dokumentów aplikacyjnych odbywa się w ten sam sposób, co w Polsce. Minusem takiego rozwiązania jest oczywiście konieczność samodzielnego załatwienia pobytu, miejsca zamieszkania, dojazdu.

Praca sezonowa dla studentów

Duński rynek pracy jest mile widziany przez studentów. Mogą oni pokusić się o sezonowe zbiory czy rozładunki na magazynie, zarabiając swoje pierwsze lub kolejne pieniądze. Takie wyjazdy zarobkowe na krótki czas często są opłacalne dla młodych ludzi, pozwalają im nieco zaoszczędzić na swoje wydatki, a nierzadko stają się początkiem nowej przyszłości w innym kraju.

Koszty zamieszkania, życia, kupna artykułów spożywczych czy utrzymania samochodu są porównywalne, w niektórych przypadkach trochę wyższe niż w Polsce. Warto zorientować się najpierw, pozyskać szczegółowe informacje, jeśli rozważa się nie tylko pracę sezonową, ale i wyjazd na długi czas albo nawet na stałe. Kwestie takie jak zwrot podatku Dania, organizacja pracy, zamieszkania, formalności – dla rzetelnych biur pracy, księgowych czy biur rachunkowych, nie stanowią problemu, a dla nas mogą być ogromnym ułatwieniem w podjęciu właściwej decyzji.